DEKOMPRESOR /KINO #17: Bardzo poszukiwany człowiek, Wróg, Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci

Na początek rozmawiamy o ostatnim projekcie zmarłego niedawno Philipa Seymoura Hoffmana, “Bardzo poszukiwanym człowieku”. Denis Villeneuve po zaledwie dzisięciu miesiącach od polskiej premiery “Labiryntu” proponuje nam kolejną produkcję. “Wróg” jest ekranizacją powieści Jose Saramago, “Podwojenie”. Patrzyliśmy, analizowaliśmy i doszliśmy do wniosku, że w “Drugim obiegu” nie wydobyliśmy jeszcze żadnego filmu dokumentalnego. Czas naprawić ten błąd, dlatego w tym odcinku przybliżymy Wam dzieło twórcy, którego przedstawiać nie trzeba. “Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci” to zapis rozmów Wernera Herzoga z osadzonymi w celach śmierci.

Bardzo poszukiwany człowiek (A Most Wanted Man)

Najnowszy film holenderskiego reżysera Antona Corbijna ("Control", "Amerykanin"), "Bardzo poszukiwany człowiek" [1], oparty jest na podstawie powieści mistrza zimnowojennego kryminału - Johna Le Carre. Gunther Bachmann (Hoffman) jest szefem specjalnej jednostki antyterrorystycznej ulokowanej w Hamburgu. Do miasta przedostaje się młody Czeczen Issa z tajemniczym listem do bogatego właściciela lokalnego banku. List ten stanowi dowód posiadania przez zaniedbanego chłopaka olbrzymiej fortuny zostawionej mu w spadku przez ojca - oficera radzieckiej armii. Już jednak sam przyjazd Issy do niemieckiego portowego miasta, jego intencje i osobliwe zachowanie wzbudzają w agentach pod wodzą Bachmanna uzasadnione obawy. Postanawiają go śledzić. W sprawę wplątana zostaje również młoda, idealistycznie usposobiona prawniczka Annabel, która postanawia bronić Issę przed działaniami antyterrorystów, bankierów, a także... przed nim samym. Rozpoczyna się gra o wolność Czeczena, jego bezpieczeństwo, ale również o wielką fortunę i międzynarodowy ład.

Reżyseria: Anton Corbijn
Scenariusz: Andrew Bovell (na podstawie powieści Johna Le Carre)
Obsada: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe, Robin Wright, Nina Hoss
Muzyka: Herbert Gronemayer
Zdjęcia: Benoit Delhomme
Montaż: Claire Simpson

Wróg (Enemy)

Z nowym materiałem powraca Kanadyjczyk, Denis Villeneuve. “Wróg” [2] to mocno pokręcony thriller zaciągający dług u Lyncha i Polańskiego. Adam (Jake Gyllenhaal) jest wykładowcą akademickim, któremu każdy kolejny dzień zlewa się w jedno. Po pracy wraca do dusznego mieszkania, gdzie uprawia seks z kochanką (Mélanie Laurent), po czym zasypia. Monotonię życia przerywa mu polecony przez kolegę film, w którym dostrzega aktora (również Jake Gyllenhaal) łudząco podobnego do siebie. Adam postanawia sprawdzić co kryje się za łącząca ich fizjonomią. 

Reżyseria: Denis Villeneuve
Scenariusz: Javier Gullón (na podstawie powieści José Saramago)
Obsada: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rossellini
Muzyka: Saunder Jurriaans, Danny Bensi
Zdjęcia: Nicolas Bolduc
Montaż: Matthew Hannam

Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci (Into the Abyss)

Niemiecki reżyser Werner Herzog w swoich dokumencie z 2011 roku bada losy skazanych na karę śmierci i dożywocie dwóch morderców i ich rodzin, jak również losy rodzin ich ofiar. W tym celu wybiera się do teksaskiego miasteczka Conroe i przepytuje wszystkich, którzy mieli jakikolwiek związek z tą sprawą, a do których mógł trafić. Zadaje pytania o samą zbrodnię sprzed dekady, ale jednocześnie o istotę człowieczeństwa i sens kary śmierci. Wyraża tym samym swój sprzeciw wobec tej ostatecznej kary. Jednocześnie, nie wybiela czynów sprawców, których uczynił też bohaterami swojej opowieści. Stara się zachować obiektywizm, co w filmach dokumentalnych o tej tematyce nie jest przecież łatwe. Do "Otchłani" sięgamy w naszym cyklu "Drugi obieg". UWAGA: Film można w całości i bezpłatnie obejrzeć pod tym linkiem [3]

Reżyseria: Werner Herzog
Scenariusz: Werner Herzog
Obsada: Jason Burkett, Michael Perry, Jeremy Richardson, Kristen Willis
Muzyka: Mark De Gli Antoni
Zdjęcia: Peter Zeitlinger
Montaż: Joe Bini

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: