DEKOMPRESOR /KINO #21: Sezon nagród - Berlin i Oscary

Sezon nagród filmowych wchodzi w decydującą fazę, której zwieńczeniem będą Oscary. W najbliższym odcinku postaramy się w pigułce ocenić faworytów gali oraz szanse “Idy” w kontekście nominacji za zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Tymczasem w sobotę zakończył się międzynarodowy festiwal filmowy w Berlinie, gdzie Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię wyróżniona została Małgorzata Szumowska. O samym filmie Szumowskiej (“Body/Ciało”), jak i pozostałych pozycjach konkursowych opowie Magda, która była na miejscu! Ponadto, w poprzek do ekspansji “Pięćdziesięciu twarzy Greya”, chcemy wyróżnić skromny i bardzo oryginalny film Grzegorza Jaroszuka “Kebab i Horoskop”.

Część pierwsza: Oscary 2015

Jakie szanse ma “Ida” [1] na pierwszego dla Polski Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny? Dwie nominacje dla naszych rodaków za najlepsze krótkometrażowe filmy dokumentalne (“Joanna” Anety Kopacz [2] i “Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego [3]). Dyskusja o poziomie nominowanych w tym roku filmów - czy Amerykanie odchodzą od wielkich widowisk w stronę skromnych opowieści?

Część druga: Berlinale 2015

Jaka była recepcja filmu Małgorzaty Szumowskiej i prezentował się konkurs główny? Czy Berlin odzyskał nadszarpniętą renomę? Czyli Berlin w pigułce od Magdy Maksimiuk.

Kebab i Horoskop

Gorąco polecamy pełnometrażowy debiut Grzegorza Jaroszuka (“Opowieści z chłodni”), prezentowany na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni, “Kebab i Horoskop” [4]. To rodzaj kina absurdu, współcześnie prawie w Polsce nieobecny. Obserwujemy historię dwóch mężczyzn, którzy poznają się przez splot okoliczności i podejmują pracę w sklepie z dywanami, udając speców od marketingu.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: