DEKOMPRESOR /KINO #31: Zachwiana wiara w człowieka

Wiadomo, od jutra wszyscy będą mówić o nowym Bondzie. Czy najlepszy, czy przerósł poprzednika i jak (prawdopodobnie po raz ostatni) sprawdził się Daniel Craig. Zanim nastąpi hegemonia Agenta Jej Królewskiej Mości, proponujemy Wam trzy niezbędne do nadrobienia filmy, wiele mówiące o kondycji człowieka i poruszające bardzo aktualne problemy (pedofilia w Kościele, doping w sporcie, wojna na świecie).

El Club [1]

Reżyser nominowanego do Oscara “No”, znany również z filmów rozliczających okres dyktatury Pinocheta, Chilijczyk Pablo Larrain, zabiera się za kolejny kontrowersyjny temat. Tym razem jednak w centrum wydarzeń osadza grupę księży wyrzuconych ze swoich zgromadzeń za różne przewiny (m.in. związane ze skandalami pedofilskimi), jakich dopuścili się podczas kapłańskiej posługi. Reżyser jednak nie ocenia, nie wydaje pobieżnych sądów, pozwala widzom obserwować i wyciągnąć wnioski. Subtelnie i z wyczuciem. Fascynująco.

Strategia mistrza [2]

Kariera amerykańskiego kolarza Lance’a Armstronga rozwijała się w szalonym tempie. Od kiepsko zbudowanego, dostającego zadyszki przy pierwszym niezbyt nawet stromym podjeździe po króla szos i górskich odcinków, mistrza nad mistrze - w kilka zaledwie lat. Przeistoczenie miało miejsce na naszych oczach, a rozpoczęło się na dobre po zdiagnozowaniu u kolarza raka. Z tej, jak i z innych walk wyszedł jednak zwycięsko - i mocniejszy, niż kiedykolwiek. Stephen Frears w “Strategii mistrza” próbuje odpowiedzieć na pytanie - jak do tego doszło, że Armstrongowi tyle uszło na sucho, a przyznał się dopiero wtedy, kiedy jemu samemu to pasowało i to w programie Oprah Winfrey, przy wielomilionowej oglądalności?

Sól ziemi [3]

Historia 40-letniej podróży po świecie fotografa Sebastiao Salgado, który portretował szereg przemian geopolitycznych i ich wpływ na zwykłych ludzi. W nominowanym do Oscara filmie dokumentalnym Wim Wenders (“Niebo nad Berlinem”) i syn fotografa, Juliano Ribeiro Salgado towarzyszą w przywoływanej wędrówce Salgado na dwóch poziomach - osobistym i antropologicznym, poszerzając ramy zdjęć o szereg niezwykle ciekawych kontekstów.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: