DEKOMPRESOR /NAUKA #7: Neuro coaching w dydaktyce, czyli jak Mózg zmienia Mózg

Neuro coaching w dydaktyce, czyli jak Mózg zmienia Mózg
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z panem Dariuszem Niedzieskim, coachem, trenerem biznesu, konsultantem, akredytowanym na poziomie PCC członkiem International Coach Federation i Izby Coachingu oraz członkiem Neuroroleadership Institute z siedzibą w USA. Wyjaśniamy, że coaching jest formą partnerskiej współpracy z klientem, wywołującą istotną zmianę sposobu jego myślenia, dzięki czemu może on osiągać wyjątkowe rezultaty w życiu zawodowym i osobistym.

Coach a Mentor

Odnosimy się też do różnicy pomiędzy Coachem a Mentorem, która sprowadza się do rodzaju więzi łączącej ich z klientem. Coach jest zawsze partnerem w drodze do samopoznania i zmiany, natomiast Mentor jest Nauczycielem, Mistrzem.

Neurony lustrzane

W rozmowie poruszamy temat odkryć naukowych dotyczących mózgu i zasad jego funkcjonowania. Wyjaśniamy pojęcie neuronów lustrzanych, neuroplastyczności czy hipokampa. Co ciekawe, za pomocą Funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego odkryto, że mózg formułuje myśl tuż przed tym, zanim uświadomimy sobie tą myśl. Innymi słowy, zanim sobie coś pomyślimy, ta myśl już istnieje w naszym mózgu. Każe to postawić pytania o zakres wolnej woli człowieka i jego odpowiedzialności za swoje decyzje.

Ludzki mózg uczy się całe życie

Pan Niedzieski uświadomi nam, iż ludzki mózg uczy się całe życie i nigdy nie jest zbyt młody lub zbyt sędziwy, aby skutecznie przyswajać nową wiedzę, umiejętności czy doświadczenia. Bardzo ważne jest również zrozumienie, iż dla efektywności uczenia istotne jest angażowanie jak największej liczby zmysłów oraz uczenie się w danej chwili tego co nas ciekawi, a nie tego co ktoś nam każe. W konsekwencji, mój Gość jest zwolennikiem szkoły, w której podejście do uczniów jest maksymalnie zróżnicowane i dostosowane do nich i do ich zainteresowań, a nie szkoły, która stara się wtłoczyć dzieci w jedną formę edukacyjną bez zwracania uwagi na zainteresowania dzieci i stopień ich zaangażowania w naukę.

Konferencja "Dydaktyka, czyli jak Mózg zmienia Mózg"

7 czerwca o godzinie 12:00 odbędzie się organizowana przez firmę People of Progress wspólnie Gimnazjum nr 49 Konferencja "Dydaktyka, czyli jak Mózg zmienia Mózg". Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny. Konferencja odbędzie się w Gimnazjum 49 im. Stefana Starzyńskiego przy ul. Smoczej 19 w Warszawie.

Dariusz Niedzieski

Dariusz Niedzieski, coach, trener biznesu, konsultant, akredytowany na poziomie PCC członek International Coach Federation i Izby Coachingu, członek NeuroLeadership Institute z siedzibą w USA. Przeprowadził ponad 1100 godzin sesji coachingowych, głównie z zakresu rozwoju biznesu, dla wysokiego i średniego szczebla zarządzania. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie biznesowe z zakresu zarządzania, zarówno firmami z obszaru SMB, jak i dużymi korporacjami międzynarodowymi. Specjalizuje się w pracy z młodymi liderami, otwartymi na zmiany szefami firm oraz firmami w okresie transformacji. W swojej pracy wykorzystuje metodologię szkoły coachingowej Erickson College, poszerzoną o zastosowanie w coachingu odkryć neurobiologii oraz zastosowanie ustawień systemowych w coachingu. Wielki zwolennik wykorzystywania odkryć nauki o mózgu w coachingu, szkoleniach I mentoringu. Wydawca książek z zakresu coaching i neurobiologii w obszarze zarządzania. Właściciel i założyciel Co&Me Firma doradcza oraz Co&Me Publishing.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: