Nerdy Nocą #4 Jak nie być bucem w internecie
Naszym gościem jest Zły Major Witek, magister filozofii z wieloletnim doświadczeniem w szermierce słownej w internecie i na świeżym powietrzu.
Filozofia, pokrótce
Czym się różni filozof od magistra filozofii? Jak można podrywać "na Sartre'a"? Ustalamy, czemu trollerka internetowa to łatwizna oraz co to w zasadzie jest dyskurs.
Erystyka. Podstępy w komunikacji międzyludzkiej
Omawiamy różne metody nieuczciwego wygrywania dyskusji i szukamy sposobów na to, żeby nie dać się w nie wrobić. Lektura obowiązkowa: metody erystyczne[1], błędy logiczne[2]. Sprawdzamy, po czym poznać, że czas zbierać manatki i opuścić rozmowę. Wspominamy też o technice zniechęcania dzieci i młodzieży do gadania bzdur.
Pod obróbkę idą: Chochoł (w kilku wcieleniach), Bucerka Strategiczna, Skrajności i Ogólniki oraz Manipulacje Subtelne i Niesubtelne. Podczas omawiania fałszywej dychotomii przywołujemy filmik Johna Olivera o debacie telewizyjnej[3].
Jaki jest związek manipulacji argumentum ab utili ze szkołą? Po czym poznajemy, że ktoś używa na nas subtelnej manipulacji? Czy na pewno robi to celowo?
Najsmaczniejsze argumenty pozamerytoryczne wraz z anegdotami zostawiliśmy na koniec, zatem przetrwaj także trzy krótkie dygresje: przerywnik logiczny (czy da się udowodnić, że nie jest się wielbłądem?), metoda naukowa w pigułce oraz wyższość praktyki nad teorią. Na deser nasz gość przytacza praktyczną anegdotę z życia Feynmana[4].
Elementy muzyczne pochodzą z utworów Piotra Bendyka, można je ściągnąć w całości na stronie xtd.evil.pl. Polsko- i anglojęzyczną prozę Złego Majora Witka można przyswajać na stronie wrzutnianocna.wordpress.com.
© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od:
Linki do materiałów źródłowych
- [ 1 ] - Metody erystyczne wg Schopenhauera
- [ 2 ] - Popularne błędy logiczno-językowe
- [ 3 ] - Debata u Johna Olivera (youtube)
- [ 4 ] - Książki Feynmana