Nerdy Nocą #5 Kto dotykał mojej książki?

Nerdy Nocą #5 Kto dotykał mojej książki?
Tej nocy rozmawiamy o pracy w wydawnictwie. Moim gościem jest Bianka, wydawca, redaktor prowadzący i redaktor inicjujący (wytłumaczymy, czym to się różni) z wieloletnim doświadczeniem w wydawnictwach specjalistycznych. Sama jestem grafikiem, składaczem i autorem, więc dzisiejsza noc jest prawie zupełnie jak w pracy.

Cykl wydawniczy

Po nieco absurdalnym wstępie zaczynamy od spotkania autora z redaktorem inicjującym, potem omawiamy kolegium wydawnicze, niuanse podpisywania umów i różne sposoby, w jakie może autor zarobić na swojej książce.

Co to jest bestseller? O co chodzi z ISBN-em[1]? Dlaczego nie należy składać książki w Wordzie? Kiedy możemy wydać się samodzielnie, a kiedy lepiej będzie współpracować z profesjonalnym wydawnictwem?

Rozmawiamy o tłumaczeniach oraz wszystkich krzywdach, które dzieją się autorowi podczas redakcji. Co dokładnie robi redaktor -- najpierw opowiada redaktorka, a potem autorka. Co robi który rodzaj grafika? Czym się różni wydawca od dyrektora wydawniczego?

Redakcja, miejsce magiczne

Przez chwilę plotkujemy o znakach korektorskich[2], liczeniu arkuszy[3][4], oszukiwaniu na objętości i liżących kotach. Przypominamy sobie anegdoty dotyczące powstawania okładek oraz ustalamy, co tak naprawdę robi dział marketingu.

Poświęcamy chwilę na denerwujące filmowe stereotypy na temat pracy w redakcji i opowiadamy, co jeszcze się dzieje, zanim książka pójdzie do drukarni.

----

Przy okazji! Uwaga! Inne kanały Dekompresora to Technologia, Prawo, Kino, Gry, a ostatnio mieliśmy premierę kanalu Biznes. W Technologiach do 1 grudnia 2014 r. trwa konkurs, w którym można wygrać kupony wartości 100 zł na polską chmurę[5].

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: