Nerdy Nocą #13 Początki polskiego rynku gier

Dzisiejszej nocy spotykamy się z Tomaszem Mazurem, założycielem Mirage Software i Cenegi (dzięki TDC udało mi się go dorwać na Pixel Heaven w 2014 r., nawet wzięłam autograf).

Początek początków

Nasz gość opowiada, skąd miał pierwszy komputer, jak wciągnął się w giełdę i w branżę gier, a potem, jak został wydawcą.

Jak wydawca patrzy na gry? Jak wyglądały pierwsze zespoły tworzące polskie gry (na Atari)? Historia o tym, jak wyglądało sprzedawanie pierwszej polskiej gry na Zachodzie i czego się bali amerykańscy wydawcy.

Produkcja i dystrybucja

Jak wydawało się gry na kasetach w czasach, kiedy nie było faksu, a drukarnia to był zecer? Jak powstawały okładki gier? Dowiemy się, jakimi kanałami szła dystrybucja, zanim pojawiły się sieci handlowe i internet.

Pieniądze

Rozmawiamy o piractwie wczoraj i dziś. Czy opłaca się ścigać złodziei? Czy w latach 90. dało się żyć z gier i jak to wygląda teraz? Czym zajmuje się dziś Tomasz Mazur?

Na deser dla nienasyconych nagranie z panelu "Początki rynku dystrybucji gier w Polsce" z Pixel Heaven 2014 (klik na tytuł przeniesie Cię na youtube).

Przypominam, że najbliższe (premiery tego odcinka) Pixel Heaven już 25 września! Program i atrakcje tutaj: www.pixelheavenfest.com.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: