Nerdy Nocą #8 Wstydliwe sprawy. Cz.1: Przekleństwa grzeczności

Tej nocy zaczynamy temat trudnego życia ludzi, którzy są grzeczni i dobrze wychowani. Naszym gościem jest Julia, której udało się zerwać z tym nałogiem.

Zamknij się i nie zawracaj głowy

Rozmawiamy o sprawach, których nauczyliśmy się odruchowo wstydzić, o tym potwornym egoizmie oraz dlaczego czegoś nie wypada robić. O co chodzi z savoir-vivre'em?

Czy fajnie jest być osobą grzeczną? Dlaczego są takie problemy z komplementami i z przyjmowaniem pomocy? Do czego prowadzi zastanawianie się nad tym, jak zrobić dobre wrażenie na otoczeniu. Jakie relacje międzyludzkie są niekorzystne dla grzecznych osób? Trochę o unikaniu konfliktów i zarzucaniu uprzejmością. W międzyczasie przerywnik na przykład z życia o korzystaniu ze wsparcia i zobowiązaniach.

Już z każdej strony pełzną potworne żądze

W zasadzie dlaczego ktoś chce sprawić mi przyjemność? Zastanawiamy się na przykładzie otrzymywania kwiatów, a potem sprawdzamy, jak podle wykorzystać osobę grzeczną za pomocą okazywania sympatii.

Bezcenny przykład z życia: jak osoba grzeczna może się zorientować, ze te mechanizmy jej nie służą, oraz jak użyć swoich narzędzi, których używa do dbania o innych, żeby zadbać o siebie. Patrzymy też z drugiej strony -- jak dbać o osobę grzeczną.

Na koniec rozmawiamy o roli w towarzystwie i roli towarzystwa podczas zmiany swojego charakteru, co zapowiada część drugą odcinka, który zaczniemy od tego, dlaczego tak ważne jest posiadanie przyjaciół.

 

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: