DEKOMPRESOR /KINO #18: Festiwale i ich zwycięzcy

Po festiwalowych zawirowaniach wracamy do Waszych domów. W najnowszym odcinku opowiemy Was co się działo w Gdyni, Warszawie i Wrocławiu, przez które przetaczały się rzesze kinomanów, spragnionych celuloidu. Trzymając się tematu wojaży, skupimy się na tryumfatorach dwóch, najbardziej znanych festiwali - rodzimej Gdyni (“Bogowie” Łukasza Palkowskiego) i międzynarodowego właściwie Cannes (“Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylana).

Streszczenie - 30. Warszawski Festiwal Filmowy

Październik upływa pod znakiem fantastycznych festiwali filmowych. Ekipa Dekompresora odwiedziła najpierw stołeczny Warsaw Film Festival, gdzie serca publiczności skradł nowozelandzki „Co robimy w ukryciu”, a jury – chiński „Trumna w górach”. Ze względu na bogaty repertuar każdy mógł znaleźć coś dla siebie, z każdego zakątka świata. Projekcje uświetniali swoją obecnością twórcy pokazywanych obrazów, a 30., jubileuszowa edycja okazała się ogromnym sukcesem. W programie będziemy polecać między innymi „Brudny szmal”, „Timbuktu”, „Plemię” i „Pieśń ćmy”, ale opowiemy też co nieco o syberyjskim punku, młodocianym rumuńskim mistrzu poppingu, spóźnialskich widzach i o tym, czego życzymy Warszawskiemu Festiwalowi Filmowemu na kolejne lata owocnego wyświetlania filmów, których nigdzie indziej raczej zobaczyć się nie da.

[1] “Trumna w górach” reż. Xin Yukun
[2] “Co robimy w ukryciu” reż. Jemaine Clement & Taika Waititi
[3] “Mapy gwiazd” reż. David Cronenberg
[4] “Brudny szmal” reż. Michaël R. Roskam
[5] “Timbuktu” reż. Abderrahmane Sissako
[6] “Plemię” reż. Myroslaw Slaboshpytskiy
[7] “Pieśń ćmy: Tajny agent Reiji” reż. Takashi Miike

Streszczenie - 5. American Film Festival

Następnie opowiemy też o (prawie) wszystkich stanach kina według American Film Festival. Wrocławska impreza jak zawsze zaprezentowała mnogość filmów spoza głównego nurtu, fascynujące retrospektywy i intrygujące odkrycia, a także festiwalowe pewniaki. Obejrzeliśmy wreszcie „Whiplash” i „Manglehorn”, a poza tym świetne „Land Ho!” „Białego ptaka w zamieci” i „Do Ciebie Philipie”. Chętnie podzielimy się wrażeniami, a tych było co niemiara! 

[8] “Whiplash” reż. Damien Chazelle
[9] “Land Ho!” reż. Aaron Katz, Martha Stephens
[10] “Biały ptak w zamieci” reż. Gregg Araki
[11] “Do Ciebie Philipie” reż. Alex Ross Perry
[12] “Foxcatcher” reż. Bennett Miller

“Bogowie” [13]

Filmowa biografia Zbigniewa Religii (w rolę profesora wcielił się Tomasz Kot), skupiająca się na kluczowym okresie jego życia - stworzeniu specjalistycznej kliniki chorób serca na Śląsku oraz próbach dokonania pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Oprócz trudności związanych z pozyskaniem środków metrialnych na rozpoczęcie budowy i zebranie personelu, przyszły minister zdrowia musi także przełamać mentalność świętości ciała, ścieśle związanej z religią.

Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Jan Englert, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Czerwińska
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Zdjęcia: Piotr Sobociński
Montaż: Jarosław Barzan

“Zimowy sen” (Kış Uykusu) [14]

Najnowszy film Nuri Bilge Ceylana, na festiwalu w Cannes obwołany arcydziełem, opowiada o byłym aktorze Aydinie, który po zakończeniu kariery przeniósł się wraz z żoną do Kapadocji, gdzie prowadzi hotel i pisuje felietony dla lokalnej gazety. Pozornie szczęśliwy, chowa się jednak za kolejnymi maskami cynika i moralizatora. W kolejnych rozmowach z siostrą, małżonką i znajomymi podejmuje tematy wpływu dobra i zła na człowieka, odniesienia religii do życia codziennego czyli roli sztuki w tymże. Ale Aydin tworzy również teatr prywatnych zaszłości z siostrą, braku porozumienia ze znacznie młodszą żoną, które obejmuje własną omnipotencją, wyrażaną w monologach ex-cathedra.

Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
Scenariusz: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan
Obsada: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Serhat Mustafa Kiliç, Nejat İşler
Zdjęcia: Gökhan Tiryaki
Montaż: Nuri Bilge Ceylan, Bora Göksingöl

 

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: