DEKOMPRESOR /PRAWO #17: Z bronią przez miasto czyli gry miejskie
Odcinek Dekompresora Prawo zatytułowany „Z bronią przez miasto czyli Gry miejskie” poświęcony jest pewnej formie aktywności, która ma miejsce w przestrzeni publicznej, jaką jest miasto, polegająca na organizowaniu tematycznej i interaktywnej zabawy edukacyjnej, przybliżającej np. sekrety historii.
Gościem odcinka jest przewodnik warszawski i pilot wycieczek zagranicznych oraz polskich, Piotr Kozakiewicz, który jest również pomysłodawcą kilku scenariuszy gier miejskich rozgrywających się w Warszawie.
Opowiedział o różnych przygodach i anegdotach związanych z organizowaniem gier miejskich, zaprezentował rekwizyty wykorzystywane przy realizacji scenariusza nawiązującego do fabuły książki będącej lekturą szkolną, tj. „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W tej grze wykorzystywane są repliki i atrapy broni, granatów i butelek z benzyną. W grze biorą udział również osoby, które odtwarzają niektóre postacie występujące w rzeczywistości okupowanej Warszawy takie, jak żołnierz Wehrmachtu, gestapowiec czy żołnierz polskiego podziemia.
Przy okazji rozmawiamy również o aspektach prawnych związanych z posiadaniem broni, jej replik czy sposobu zachowania się wobec funkcjonariuszy Policji pilnujących porządku w mieście.
Przytaczamy również ciekawostkę związaną z Powstaniem Warszawskim, a dotyczącą udziału w walkach Plutonu Głuchoniemych żołnierzy.
© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od:
Ilustracja pochodzi z wallsank.com
Linki do materiałów źródłowych
- [ 1 ] - Piotr Kozakiewicz - Przewodnik Warszawski
- [ 2 ] - Grzegorz Czekaj - Biuro Opieki Prawnej
- [ 3 ] - Pozwolenie na broń
- [ 4 ] - Jak uzyskać pozwolenie na broń
- [ 5 ] - Ograniczenia w dostępie do broni w Polsce
- [ 6 ] - Różne prawa przysługujące obywatelom w kontaktach z przedstawicielami służb porządkowych
- [ 7 ] - Uprawnienia Policji
- [ 8 ] - Pluton Głuchych
- [ 9 ] - Wspomnienia głuchego uczestnika Powstania Warszawskiego
- [ 10 ] - Dłuższy i pełniejszy materiał opisujący dzieje plutonu głuchoniemych żołnierzy