DEKOMPRESOR /KINO #23: Seks i śmierć - dwa bieguny życia

Seks i śmierć to najbardziej wyeksploatowane i jednocześnie najbardziej przyciągające w kinie tematy. Odtwarzane wciąż na nowo, wpisywane w nowe konteksty stanowią integralną część życia filmowych postaci, odbicia nas samych. Nierozerwalne związki Erosa i Tanatosa będą głównym, choć nie jedynym, tematem odcinka.

Źródło nadziei [1]

Pełnometrażowy debiut Russella Crowe’a opowiada o ojcu (w tej roli sam Crowe), którego trzej synowie wyruszają na wojnę z Imperium Osmańskim w bitwie o Gallipoli i w obliczu jej klęski zostają uznani za zaginionych. Epicki dramat nawiązujący do klasyki amerykańskiego kina, pokroju Lawrence’a z Arabii.

Dumni i wściekli [2]

Opowieść o tym, jak londyńska grupa gejów i lesbijek pomagała strajkującym walijskim górnikom to nie filmowa fikcja, a jeden z tych zapomnianych przez historię faktów, które rzeczywiście miały miejsce w czasie rządów premier Thatcher. Wszystko zaczęło się od zbiórki drobniaków na ulicy, a skończyło na długoletniej przyjaźni, która trwa do dziś. „Dumni i wściekli” Matthew Warchusa to niezwykle optymistyczny film o ciężkich i nieprzewidywalnych kolejach losu, o solidarności i tolerancji – z fantastyczną obsadą. Ku pokrzepieniu serc.

To właśnie seks [3]

Kolejna propozycja z Australii, tym razem komedia. Opowiadając losy kilku par Josh Lawson (również w obsadzie) sprawdza jak długo można utrzymać wysoką temperaturę seksualną w związku i jak skutecznie podwyższać jej wskaźnik.

Sils Maria [4]

Maria Enders (Juliette Binoche” otrzymuje propozycję wcielenia się w jedną z ról w sztuce, która dwadzieścia lat temu była jej przepustką do kariery. Z twórczymi powrotami w znajome rejony wiąże się jednak określone zagrożenie. Maria jest niestabilna emocjonalnie, rozwodzi się, wieloletni przyjaciel – reżyser umiera, a ona podróżuje we francuskie Alpy, do miejscowości Sils Maria, gdzie wszystko zdaje się mieć początek i koniec. Obserwuje intrygujące zjawiska pogodowe, zagłębiając się we własną przeszłość, myśląc o nieuchronnej przyszłości. Koncertowe role Binoche i, co dość zaskakujące, także Kristen Stewart – jako asystentki gwiazdy w świetnie przyjętym „Sils Maria” francuskiego reżysera Oliviera Assayasa.

Coś za mną chodzi [5]

Uznany za jeden z najlepszych amerykańskich horrorów XXI wieku film Davida Roberta Mitchella opowiada o nastolatce obciążonej klątwą - podążająca za nią krok w krok istota nie spocznie póki jej nie zabije. Niechciane brzemię zostało jej przekazane na drodze… seksu, co jest także jedynym sposobem na zrzucenie śmiertelnego zagrożenia na kogoś innego.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: