IPv6 oraz Internet of Things - idzie nowe!

IPv6 oraz Internet of Things - idzie nowe!
Nowy protokół komunikacyjny w Internecie, czyli IPv6. Do tego rozwój koncepcji 'Internet of Things' - czy to wszystko oznacza że w Internecie idzie nowe? Czy dzieje się coś fundamentalnego, co może zmienić to jak myślimy o tym medium? Co w takim razie z prywatnością? Czy trzeba będzie opracować nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa danych i ochrony prywatności?

Aktualności

Przede wszystkim zakończyliśmy konkurs z poprzedniego odcinka. Nagrody zostały wysłane pocztą, obiecujemy od następnego odcinka przygotowywać tematy, które poruszaliście w propozycjach konkursowych. Rozmawiamy też o tym jak administracja Prezydenta Stanów Zjednoczonych odpowiedziała na pewną petycję [21]

Protokół IP w wersji 6

Ponieważ w czerwcu 2012 została oficjalnie ogłoszona obsługa nowej wersji protokołu IP [14], a proces adopcji tej technologii możemy śledzić nim. dzięki statystykom zbieranym przez Google [13], zastanawiamy się czemu potrzebne było całe to zamieszanie, co się zmieni [20] i co zyskamy.

Internet of Things

Z upowszechnieniem się nowej wersji protokołu IP, coraz bardziej realne jest tworzenie ekosystemów Internet of Things. Zastanawiamy się co kryje się pod tym hasłem [1,4,6,7], co może się zmienić [15]? Wspominamy też, że niedawno odbyła się w Paryżu konferencja LeWeb 2012, która była w całości poświęcona tematyce Internet of Things. Zapraszamy na relację z tej konferencji [8,9,10,11,1216].

Warto też zajrzeć na strony poświęcone tej tematyce a prowadzone przez rozmaite ciała Komisji Europejskiej [2,3].

Rozmawiamy też o geolokalizacji i mapach w budynkach [18], oraz technologii pozwalającej mapować pomieszczenia [19]. Przypominamy żart internetowy sprzed 6 lat [17], który może stać się prawdą. Oraz zapomniane pomysły Sony, by na podstawie możliwości procesora CELL budować domowe gridy obliczeniowe [22], a na koniec zapraszamy do obejrzenia filmu demonstrującego możliwości dystrybucji Ubuntu i ich nowy telefon [23].

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: