BIG DATA - Tsunami danych

DEKOMPRESOR: BIG DATA - Tsunami danych
Przez najbliższe 5 lat, ilość danych zgromadzonych w Internecie wzrośnie o 800%. Szacuje się również, że na głowę każdego mieszkańca Ziemi przypada około 5TB danych, gromadzonych w Internecie oraz rozmaitych systemach informatycznych. Czy Internet czeka swoiste tsunami danych, które zaleje wszystko i wszystkich? Oraz czy są sposoby by sobie z tym radzić - o tym w tym odcinku.

Pytania i odpowiedzi

Pierwszy raz pojawia się u nas blok pytań i odpowiedzi, dziękujemy za nadesłane pytania. Niestety nie wszystkie odpowiedzi udało nam się umieścić w odcinku, ale odpisujemy sumiennie na wszystkie Wasze pytania. W ramach tej sekcji odcinka odpowiadamy: czemu czasem mówimy o jakichś "pryszczatych linuksiarzach", co zrobić by optymalnie zaprojektować sobie sieć WiFi, czy do komputera Apple warto kupić dysk SSD - jaki wybrać, oraz czy warto przechodzić z PC na Apple.

BIG Data - jak radzić sobie z ogromnymi ilościami danych

Co to właściwie jest Big Data [1], czy duża baza danych to już Big Data? Jak dużo danych pojawia się w Internecie [2], co właściwie dzieje się w Internecie w ciągu jednej minuty [3]? O tym jak opracować tak ogromne ilości danych rozmawiają coraz częściej najwięksi gracze internetowej gry w tym Google [4,5]. Yahoo, Amazon, Google oraz bardzo wielu programistów z całego świata, pracują nad rozwiązaniami, które zastąpią tradycyjne bazy SQL - NoSQL [6] to już fakt.

MapReduce [7] - Algorytm stworzony przez Google, jako odpowiedź na potrzebę opracowywania gigantycznych ilości danych w czasie rzeczywistym. Hadoop [8,9] - implementacja Open Source technologii pozwalającej Google na rozkładanie pracy na ogromna ilość serwerów. To wszystko i nie tylko - w tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR.

Ciekawostki związane z BIG Data

Powstała mapa językowa Nowego Jorku w oparciu o tweety publikowane w tym mieście przez mieszkańców [10]. Netflix w oparciu o badania zachowań jego 33 milionów abonentów, zrealizował serial "House of Cards" [11] - jest dostępny jedynie na ich platformie i okazał się ogromnym sukcesem. Wszystko dzięki analizom z dziedziny BIG Data. Szacowanie kondycji państwa i prognozowanie PKB na podstawie Google Trends? Okazuje się że istnieje silna korelacja [12].

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: