Wirtualizacja - komputer w komputerze cz. 2
Co w odcinku
Przede wszystkim wprowadzamy klasyfikację rozwiązań, opieramy się tutaj na klasyfikacji [1]. Wirtualizacyjnych rozwiązań klasy Enterprise jest bardzo wiele, począwszy od znanych tylko nielicznym rozwiązań LDOM [2] obecnych na platformie SPARC / UNIX, poprzez rozwiązania takie jak Microsoft Hyper-V, po dostępne dla wszystkich rozwiązania Open Source takie jak Xen [4] czy KVM [5] lub dostępny za darmo VMware ESXi [6].
W kilku słowach staramy się też opowiedzieć o chyba najpopularniejszej rodzinie rozwiązań wirtualizacyjnych, które oferowane są przez VMware [7]. Najpopularniejszych, bo chyba najefektowniej wygląda zarządzanie opartą na nich infrastrukturą. Zapraszamy do obejrzenia: vSphere Web Client Demo [8], VMware vSphere Client for iPad [9], VMware vSphere Training: Migration - vMotion [10].
Czy na wirtualizacji można zaoszczędzić? Okazuje się że tak [11]. O tym też rozmawiamy w tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR. Mówimy również o tym, gdzie nie zawsze warto stosować wirtualizację, a stare dobre "blaszane" serwery sprawdzą się najlepiej.
Kto w odcinku
W tym odcinku swoim zdaniem i doświadczeniem postanowił podzielić się z nami, i wesprzeć nas podczas dyskusji, kolega Witek. Dziękujemy za udział w odcinku i zapraszamy na kolejne :-)
© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od:
Linki do materiałów źródłowych
- [ 1 ] - Type-1 vs. Type-2 Client Hypervisor
- [ 2 ] - LDOM
- [ 3 ] - Microsoft Hyper-V
- [ 4 ] - Xen
- [ 5 ] - KVM
- [ 6 ] - VMware ESXi
- [ 7 ] - VMware - Rozwiązania wirtualizacyjne
- [ 8 ] - vSphere Web Client Demo
- [ 9 ] - VMware vSphere Client for iPad
- [ 10 ] - VMware vSphere Training: Migration - vMotion
- [ 11 ] - Virtualization Reduces Cost