DEKOMPRESOR LIVE (2014/03/10 21:00): Home automation - automatyczne systemy zarządzania domem.

Inteligentny dom to marzenie stare jak sama technika. Inteligentne budynki (biurowce) już od dawna istnieją. Logika sterująca budynkiem potrafi oszczędzać energię, optymalizować pracę wind (by oczekiwanie było jak najkrótsze). A czy w naszych domach i mieszkaniach możemy już liczyć na inteligencję tychże? W jakim zakresie? A może dałoby się samodzielnie wyposażyć nasze domy w odrobinę inteligencji?

Sci-Fi czy już rzeczywistość?

Inteligentne domy to stały element filmów traktujących o przyszłości [2]. Sterowanie głosem, przewidywanie potrzeb mieszkańców, dbanie o własne (domu) bezpieczeństwo i bezpieczeństwo i komfort domowników. Jest to tak naturalny element krajobrazu przyszłości rysowanego w twórczości SF, że bardzo często nawet nie zauważamy ich istnienia.

A jednak czasem, przychodzi do głowy myśl: "Ech... a gdyby tak mieć coś takiego w domu...". Okazuje się, że już dziś jest to jak najbardziej możliwe [11,12]. Co więcej, mamy już systemy inteligentnego domu, które są dostępne na runku już od dobrych kilku lat [4,5,6]. Warto tu wymienić nasz rodzimy, Polski system inteligentnego domu Fibaro [8]. Jest on oparty na protokole/technologii Z-wave i właśnie podbija międzynarodowe rynki.

A jeśli mamy w domu "złotą rączkę"?

Wtedy możemy pokusić się o budowę systemu inteligentnego domu samodzielnie. Możemy oprzeć się np. na otwartym serwerze integracyjnym OpenRemote [9], dodać do tego kontroler oparty na Arduino [13] i tylko od pomysłowości zależy efekt końcowy. Możemy np. zbudować automatyczny karmnik dla kota [7] lub opleść mieszkanie siecią czujników. Warto wspomnieć, że rozpoczynając zabawę z inteligentnym domem, powinniśmy wybrać standard komunikacji. Tych popularnych jest już kilka: KNX, X10 (transmisja danych sterujących przez linie zasilające), Z-Wave (i tutaj min. polskie Fibaro), Lighwave RF. Do sterowania multimediami, możemy zastosować platformę media center XBNC.

Co jeszcze w odcinku.

Staramy się Wam pokazać kilka ciekawych filmów i projektów, mówimy też o historii pomysłu inteligentnego domu, która sięga końca XIX wieku. Wspominamy też o upowszechnieniu się mikrokontrolerów, smartfonów a wreszcie spodziewanemu rozkwitowi rozwiązań Internet od Things.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: