PORADNIK PODCASTERA #05: Hardcore recording = Pro Tools + Voicemeeter + Minihost Modular

Tym razem nie będziemy oszczędzać ani siebie, ani sprzętu! W ruch idzie: darmowa wersja Pro Tools, darmowy wirtualny mikser audio VoiceMeeter Banana, oraz host VST Minihost Modular. Po co? By obejść ograniczenia Pro Tools First. By nagrywać urządzenia, które nie działają z Pro Tools. Napisz jeśli uda Ci się z sukcesem powtórzyć moją konfigurację.

Skąd ten pogłos?

Postanowiłem zostawić ten odcinek tak jak udało się go nagrać. Ponieważ bardzo przeszkadzała mi latencja odsłuchu, większość czasu słuchawki miałem zdjęte. Spoczywały sobie spokojnie na stole, jakieś 20cm od mikrofonu i...... Macie idealny przykład, jak nie powinno się nagrywać. Na początku pogłos jest dość spory, bo do mikrofonu przecieka opóźniony odsłuch ze słuchawek. Potem zakładam słuchawki na głowę i problem znika.

Voicemeeter Banana jako interfejs ASIO

To genialne oprogramowanie, poza możliwością miksowania na żywo kilku wejść fizycznych i wirtualnych ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Jest zgodne z standardem ASIO! Dzieki temu, może pełnić funkcję pomostu pomiędzy Pro Tools a urządzeniami, których normalnie nie dałoby się uruchomić w Pro Tools.

Jeśli mamy do tego możliwość wpinania w tor efektów insertowych, czego chcieć więcej? Może tylko dobrych, darmowych wtyczek VST.

Minihost Modular

Czyli darmowy host dla pluginów VST/AU. Dzięki niemu można obejść najpoważniejsze ograniczenie darmowej wersji Pro Tools. Normalnie, możesz odpalić tylko te pluginy, które masz w packiecie z Pro Tools (lub dokupisz w sklepie online producenta). Ale dzięki możliwości wpięcia do Voicemeeter Banana efektów insertowych, można zastosować dany plugin jeszcze zanim dźwięk dotrze do Pro Tools (czy jakiegokolwiek innego programu).

iZotope RX 5

W skład tego pakietu, niestety nie taniego ( $349.00), wchodzi świetny plugin, do oczyszczania audio z wszelkiego szumu, burczenia, brumienia itp. Warto go przetestować. Wersja demo działa 10 dni.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: