DEKOMPRESOR /PRAWO #15: Oto ja, konsument

Rozpoczynamy cykl poświęcony wchodzącej w życie 25 grudnia ustawie o ochronie praw konsumentów. Skupimy się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: Kim jest konsument? Jaką rolę pełni w gospodarce? W jaki sposób podejmuje decyzje zakupowe? Kto go chroni przed nadużyciami? Kiedy konsument może być szczęśliwy? Co to jest konsumpcjonizm? Co to jest finansjalizacja? Jakie wymiary ma zjawisko konsumpcji? Czy jesteśmy świadomymi konsumentami? Co konsument ma wspólnego z epidemiologią? Podamy też kilka przykładów działań sprzedawców, które stają się ostatnio powszechne, a nazywane są miękkimi oszustwami.

Wszyscy jesteśmy konsumentami

Wszyscy jesteśmy konsumentami, ale nie każdy z nas zna swoje prawa i z nich korzysta. Nie rozumiemy co to znaczy być świadomymi konsumentami i nie potrafimy dokonywać prawidłowych i słusznych wyborów. Kiedy się zorientujemy, że ktoś nas wykorzystał i naciągnął na coś zaczynamy się wściekać na siebie za własną głupotę. W tym odcinku Dekompresora Prawo zaczynamy cykl programów o konsumencie, jego prawach, jego ochronie oraz o umiejętności dokonywania wyborów i ich skutkach dla konsumenta.

Definicja konsumenta

Omawiamy definicję konsumenta z różnych punktów widzenia i objaśniamy jej elementy. Na kilku przykładach pokazujemy co konsument może zrobić w obronie swoich praw. Opowiadamy też dlaczego konsument jest jednym z najważniejszych graczy w gospodarce oraz jak zakupy wpływają na jego zdrowie i kondycję społeczeństwa. Burzymy też mit związany z tzw. niewidzialną ręką rynku. Niewidzialna ręka rynku to nie jest byt abstrakcyjny. Nie działa poza naszą wolą czy wiedzą. Nie jest obiektywnym samoregulującym się mechanizmem. Niewidzialna ręka rynku to skutek naszej walki z nieuczciwymi sprzedawcami i usługodawcami.

Jeżeli my nie będziemy aktywnie walczyć o swoje prawa to nikt o nie nie zawalczy.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: