DEKOMPRESOR /PRAWO #13: Prawo i Państwo

Zapraszamy na dzisiejszy odcinek w kanale PRAWO, poświęconemu roli prawa w budowaniu państwa, w tym przypadku państwa dobrobytu. Pokażemy jak zmiany w prawie przekładają się na wzrost zamożności. Podamy przykłady kilku państw, które efektownie wykorzystały swoją szansę. Powiemy też dlaczego Polska jest skazana na porażkę w budowaniu dobrobytu i gospodarki opartej na innowacjach. Oprócz tego będzie również porcja wiadomości z ostatnich dwóch tygodni.

Wiadomości z ostatnich dni

Ministerstwo Sprawiedliwości zapytało sędziów ile dzieci i kiedy zamierzają mieć w okresie następnych pięciu lat. Krótki artykuł na temat dowolności w zakresie umarzania podatków przez urzędy skarbowe. Warto też zapoznać się z najnowszym odkryciem amerykańskich prawników, że pizza i ketchup to warzywa. Dla jeżdżących komunikacją miejską w różnych miastach Polski, krótki przewodnik o tym gdzie możemy jeździć za darmo i dlaczego. Rząd w ramach walki o lepsze jutro postanowił ozusować od 2016 roku umowy zlecenia. Deregulacja w zakresie ochrony danych osobowych oraz internet na wagę na Węgrzech. Równi i równiejsi w systemie ubezpieczeń społecznych na przykładzie rent i emerytur mundurowych. Nadmierne opłaty bankowe w WBK oraz przykład rzetelności ubezpieczyciela jako kolejne ilustracje ciężkiej doli konsumenta w Polsce.

Wpływ prawa na rozwój Korei Południowej

Korea Południowa po przegranej wojnie koreańskiej była biedniejsza od Korei Północnej. W ciągu 60 lat awansowała do grona najnowocześniejszej gospodarki świata. W odcinku pokazujemy jaką drogę przeszła i jaką rolę pełniły zmiany prawa.
 

Folwarczna kultura zarządzania

Opowiadamy również o teoriach ekonomicznych, które wywarły wpływ na zmiany prawa i spowodowały, iż Europa Zachodnia góruje gospodarczo nad krajami Europy Środkowej i Wschodniej. 
Wyjaśniamy dlaczego Polska nie ma szans w wyścigu z najnowocześniejszymi gospodarkami świata i co musi się zmienić, aby stała się gospodarczym tygrysem.
 
© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: