TECHNOLOGIA (OBS) #61: BBC micro:bit, atak na Internet, szkoły do reformy, cyfrowe środki antykoncepcyjne

OBS - Odcinki Bez Spinki. W nowej formule odcinka, opowiadamy o ostatnich ciekawostkach ze świata: Projekcie BBC micro:bit, ataku na serwery DNS firmy Dyn, aplikacji pomagającej określić płodność, oraz szeroko o obawach o szkolnictwo u progu rewolucji AI.

BBC micro:bit

Nicholas Tollervey, wraz z zespołem BBC opracował i rozwija mikrokontroler. Niezwykłe, proste, tanie urządzenie, które otrzymał niedawno każdy uczeń w GB. W ten sposób już dziś kształcone są przyszłe pasje. Młodzi programiści, przy pomocy starszych, poznają niezwykły świat nowoczesnych technologii, a co najważniejsze - uczą się, że to oni mogą kształtować przyszły świat.

Atak na serwery Dyn

Pierwszy w historii, skutecznie przeprowadzony atak DDoS, którego żródłem były urżądzenia IoT (Internet of Things). Na naszych oczach, maszyny przejmują kontrolę nad światem? Jeszcze nie dziś, ale bez rozsądku i wiedzy ludzi... otaczający nas świat cyfrowych technologii, jest zadziwiająco delikatny i podatny na ataki.

Cyfrowe środki pro/antykoncepcyjne.

99.5% skuteczności przewidywań - taki wynik zapisujemy na konto aplikacji Natural Cycles. Aplikacji, którą stworzyła kobieta, fizyk z CERN - Elina Berglund. Jak sama napisała, stworzyła ją najpierw dla siebie, ale zawarte w niej algorytmy okazały się tak skuteczne, że w ostatnich testach przeprowadzonych na grupie 4 tyś. kobiet w wieku 20-23 lat, aplikacja uzyskała właśnie wspomniane 99.5% skuteczności przewidywań. Wynik ten dorównuje skuteczności nowoczesnych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, a jednocześnie stosowanie aplikacji nie niesie za sobą ryzyka związanego z ingerencją w ciało kobiety.

Równolegle, aplikacja może pomagać w określeniu dni płodnych, tym samym ułatwia zajście w ciążę jeśli tego chcesz. Udowadnia to już ponad 5 tyś. szwedek, które dzięki aplikacji, średnio po 3 miesiącach zaszły w ciążę, mimo wcześniejszych niepowodzeń.

Jak będzie wyglądać edukacja w Wielkiej Brytanii za 20-30 lat?

Okazuje się, że Wielka Brytania już dziś planuje przyszłość swoich najmłodszych obywateli. Czując na plecach oddech nowego świata, świata pełnego wyręczającej człowieka w codziennych obowiązkach sztucznej inteligencji (AI), Brytyjczycy poważnie zabierają się za reformę szkolnictwa. Cel? By wyposażyć uczniów w nowe, niezbędne w przyszłości umiejętności.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: