TECHNOLOGIA (OBS) #69: Czwarta rewolucja przemysłowa i jej mroczne konsekwencje.

Raz na kilka dziesięcioleci człowiek zmienia świat za przyczyną jednego wynalazku. Czasami zmiana jest bardzo szybka i radykalna, innym razem dawkowana w czasie. Jednak w obu przypadkach zmienia się społeczeństwo, obyczaje, dzień codzienny i oblicze ludzkości. Przed nami kolejne zmiany tego rodzaju i ciężaru. Rozpoczynamy rewolucję przemysłową nr 4.

Ważniejsze są skutki, mechanizmy nie są tak istotne.

W tym docinku mogliśmy skupić się dokładnie na procesach produkcyjnych, automatyzacji i wszystkim co w pierwszej kolejności kojarzy się z pojęciem "Industry 4.0".

Jednak o wiele ciekawsze wydaje się przewidywanie skutków. Można je oprzeć choćby na kilku wcześniejszych, podobnych okresach. Zawsze z pozoru mało znaczące osiągnięcia pojedynczych jednostek, szybko i nieodwracalnie zmieniały otaczającą nas codzienność.

Rewolucja przemysłowa nr 1

Koniec XVIII wieku dał nam maszynę parową. Napędzane nią mechaniczne krosna tkackie umożliwiły wielkoskalową produkcję przemysłową. Ta szybko doprowadziła do industrializacji, jak grzyby po deszczu wyrastały miasta przemysłowe. Rozpoczęto produkcję taśmową, ceny towarów produkowanych masowo (nie tylko tkanin) spadły znacząco. Kolej (również dzięki silnikowi parowemu) pozwoliła transportować wyprodukowane dobra na znaczne odległości. Świat zmienił się nie do poznania.

Zmiana druga - elektryczność

Czy na początku XX wieku, wnikliwy obserwator rzeczywistości mógł przewidzieć jak elektryczność odmieni (po raz kolejny) świat? Tanie, bezpieczne i wydajne oświetlenie, w połączeniu z napędem elektrycznym pozwoliły w pełni rozwinąć produkcję w oparciu o linie produkcyjne. Ogromne ilości taniego towaru na rynku i wykształcenie się klasy średniej, uruchomiło wyścig konsumpcjonizmu. Wyścig podsycany przez reklamę w niedawno powstałych mediach takich jak radio i telewizja.

Procesor - do trzech razy sztuka?

Programowalny układ logiczny (1969) po raz kolejny zmienił świat. Czy ktoś pamięta jeszcze świat bez wszechobecnej wokoło elektroniki? Bez mikroprocesorów? Bez Internetu? Na początku oba te wynalazki nie kojarzyły się nikomu z rewolucją. A jednak, dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Życia, które zmienia się, coraz bardziej uzależniając nas od otaczającego nas e-świata. Jak wiele ludzi pracuje dziś w nieistniejących jeszcze 40 lat temu gałęziach gospodarki?

Industry 4.0 - Czwarta rewolucja przemysłowa

Początek XXI wieku to zapowiedź czegoś niezwykłego. Człowiek po raz pierwszy ma szanse dorównać Bogu. Stworzyć inteligentne byty. Sztuczną inteligencję. Mimo, że wszyscy ostrzegają ludzkość przed (nieznanym) zagrożeniem ze strony AI, zmiana wydaje się nieuchronna. Nie zadajemy sobie już pytania "czy", ale "kiedy".

Sztuczna inteligencja, autonomiczne systemy, cyfrowi asystenci, wszechogarniający i łączący wszystko w jeden organizm Internet rzeczy. To wszystko zmieni nasz świat. Czy na lepsze? Pierwsza rewolucja przemysłowa skupiła ludzi w miastach, tysiące ludzi umierało od dziesiątkujących miasta epidemii. Upłynęło sporo czasu, nim nauczyliśmy się żyć w nowym świecie. Kolejne skoki cywilizacyjne caly nam choćby choroby cywilizacyjne takie jak plaga otyłości. Rosnące zapotrzebowanie na żywność - poprzez produkcję przemysłową/wielkoobszarową, degraduje jakość naszego codziennego pożywienia i niszczy środowisko.

Czy czwarta rewolucja przemysłowa, zmieniając nasz świat, przyniesie wyłącznie dobre zmiany?

Poza tym w odcinku

[10] - Rewelacyjny podcast dla DevOps, zapraszamy wszystkich ciekawskich. [11] - Linux zainstalowany na twardym dysku, a konkretnie w elektronice sterujacej dysku twartego. [12] - Obiekt idealnie czarny, tym razem farba w sprayu i dziwne odczucia osób, którym dane było to zobaczyć na własne oczy.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: