TECHNOLOGIA (OBS) #63: Eclipse Che, Visual Studio for Mac, Windows Subsystem for Linux

Pięć lat temu nikt by nie uwierzył, w to co dzieje się dziś na naszych oczach. Windows i Linux razem, Visual Studio na Makach, Kompletne środowiska programistyczne w chmurze. Czym jeszcze świat nas zaskoczy?

Eclipse Che

"Eclipse Che is a developer workspace server and cloud IDE" - by pisać zaawansowane aplikacje, potrzebujesz teraz już tylko przeglądarki. Czy ktoś mógł to przewidzieć? Może pewnym znakiem szczególnym nowych czasów, mogło być upowszechnienie się środowisk programistycznych opartych o silnik Electron. Może... ale Eclipse Che to coś więcej. O wiele więcej.

Visual Studio for Mac

"Build native mobile and Mac apps in C#" - Gdzie dwóch się bije.... Czy to może być wielkie wejście Microsoftu na platformę Apple? Visual Studio, w którym stworzymy serwis internetowy, aplikację mobilną, aplikację na macOS, a może nawet dla Windows?

Windows Subsystem for Linux

Można było zakładać się o to, kiedy Microsoft przekona się do Linuksa. Można było wygrać ogromne pieniądze, bo jeszcze niedawno rozsądnie myślący, oceniali szansę na taki krok jak 1:1 000 000. A tu, bez specjalnego rozgłosu, Microsoft wbudował wsparcie dla pakietów APT (pochodzących bezpośrednio z repozytoriów Ubuntu) w swój najnowszy system.

Gdzie tu logika? Jaki w tym cel? Czas pokaże. W tej chwili, cieszymy się, dziwimy i zastanawiamy do czego nas to doprowadzi. Oczekując z niecierpliwością nowych wieści, o tym jakie (coraz bardziej wymagające) aplikacje wprost z Linuksa, udaje się uruchamiać w Windows.

Z ostatniej chwili - Microsoft został platynowym członkiem Linux Foundation

Kilka dni po nagraniu tego odcinka, świat obiegła jeszcze jedna niezwykła informacja. Microsoft został platynowym członkiem Linux Foundation. Co to oznacza? kończymy pewien etap historii. Microsoft zamiast zwalczać Linuksa, będzie bardzo wydatnie (w tym finansowo) wspierał rozwój tego systemu. Systemu, który odebrał Windows rynek serwerów...

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: