Anonimowość w internecie, zachowanie prywatności - czy to jest w ogóle możliwe?

W tym odcinku opowiemy Wam do czego strony Internetowe potrzebują plików cookie, czyli popularnych ciasteczek. Czy powinniśmy się ich bać? Dowiecie się też jak jeden ruch dominującej w świecie PC korporacji może zniweczyć bardzo ciekawy pomysł. Jak zachować anonimowość w sieci, czy to jest w ogóle możliwe a jeśli tak to do jakiego stopnia? Czy troska o anonimowość to początek cyber paranoi? Czy może raczej dobrze rozumiana zapobiegliwość?

News

Luka w bezpieczeństwie przeglądarki Internet Explorer [ 1 ], która może dotyczyć ogromnej liczby użytkowników [ 2 ] ponieważ znajduje się w wszystkich wersjach przeglądarki - wyjątki to tylko wersje serwerowe oraz najnowsza, czyli Internet Explorer 10, który będzie dostępny w Windows 8. O tym wszystkim rozmawiamy w ramach pierwszego w newsów.

Rewelacyjne wyniki sprzedaży iPhone 5 [ 4 ], oraz ogromne tempo aktualizacji systemu operacyjnego iOS do wersji 6, na urządzeniach Apple. Rozmawiamy jakie to ma skutki.

Temat główny

Staramy się w pierwszej kolejności wyjaśnić co to są ciasteczka, po co się je stosuje - czy trzeba się ich bać? W skrócie staramy się omówić co reklamodawcy oraz wyszukiwarki zyskują budując profile użytkowników Internetu. Czy powszechne w Internecie śledzenie to coś czym powinniśmy się martwić [ 8 ]? Rozmawiamy o nowo zaproponowanym rozszerzeniu protokołu HTTP - DNT: Do Not Track [ 6 ] - co to jest takiego [ 7, 12 ], jaką rolę w całej sprawie odegrał Microsoft i o co właściwie chodzi.

Rozmawiamy na temat logowania do Youtube za pomocą konta Google [ 5 ], czy pełna anonimowość w Internecie jest potrzebna/zbawienna? Czy może raczej jest jego przekleństwem?

Na zakończenie dowiecie się jak łatwo zmienić swój adres IP, co to jest sieć Tor [ 11 ], oraz co zrobić jeśli chcielibyśmy oglądać [ 10 ] materiały z Hulu, Netflixa czy innych niedostępnych w Europie serwisów.

Uwaga

Trzeci odcinek podcastu DEKOMPRESOR, w chwili zakończenia nagrania miał ponad 2 godziny - ponieważ jednak pojawiło się w nim wiele tematów ocierających się bardziej o zachowanie prywatności/autonomii w Internecie niż o samą anonimowość, postanowiliśmy potraktować ten temat bardziej dokładnie i poświęcić mu któryś  z następnych odcinków. Aby rozbudzić waszą ciekawość, zapraszamy do zapoznania się z linkiem [ 9 ] - historią walki o dostęp do logów zawierających dokładny zapis 6 miesięcy obecności w sieci Pana Malte Spitz.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: