(e)dukacja - nauczanie on-line

Wiedza i nowe umiejętności czekają na nas, trzeba jedynie umieć po nie sięgnąć. Bardzo wiele cennych informacji, wiedzy zamkniętej w przystępnej i nie nudzącej formie czeka na kilku powstałych w ostatnich latach platformach edukacji on-line. Co ciekawe, często nie musimy płacić ani złotówki. O tym skąd czerpać wiedzę i umiejętności, oraz na jakie platformy kształcenia na odległość warto zwrócić uwagę, w tym odcinku DEKOMPRESORA. Zapraszamy.

O czym w odcinku

Chcielibyśmy tym razem przybliżyć Wam kilka platform edukacyjnych (tzw. e-learning), które tak jak Coursera [1], Khan Academy [2], edX [3] dają dostęp do kursów z czołowych światowych uniwersytetów. Idąc w tym kierunku, nawet Apple uruchomiło własną platformę edukacyjną - iTunesU [4]. Różnicą widoczną  w pierwszej kolejności, a odróżniającą wymienione platformy od np. lynda.com [5], są wykładowcy. Coursera, edX i inne, to wykłady i materiały przygotowane przez najtęższe umysły współczesnego świata. Wykładowców, którzy na co dzień prowadzą prace badawcze oraz wykłady na takich uniwersytetach jak MIT, Stanford, Berkeley University, Caltech.

Oczywiście mówiąc o e-edukacji, nie zapominajmy o platformach oferujących interaktywne kursy, takich jak Code School [6] czy Codecademy [7]. Tutaj za niewielką opłatą, możemy zrobić sobie konkretny kurs, np. programowania w Ruby on Rails. Kursy są przygotowywane w bardzo wciągający sposób, są niezwykle interaktywne i w żaden sposób nie przypominają nudnego wykładu.

Innym miejscem, gdzie często szukamy ciekawych informacji, inspiracji, albo po prostu oddechu od codziennego zalewu złych informacji fundowanych nam przez środki masowego przekazu jest TED [8]. Ale TED to też platforma edukacyjna TED-Ed [9] - znajdziecie tutaj lekcje o początkach wszechświata dla początkujących, ciemnej materii, lub o tym jak "wynaleziono" amerykańską prezydenturę.

W odcinku rozmawiamy też o organizacji One Laptop per Child [10] i o tym, jak niezwykle kreatywne i ciekawskie są dzieci na całym świecie, niezależnie od kraju, koloru skóry czy zasobności portfela.

Sprawy organizacyjne

Ponieważ jesteśmy w trakcie zmian (na lepsze), oraz wypadł nam w międzyczasie długi majowy weekend, publikacja odcinka odrobinę się opóźniła. Krok za krokiem, zmieniamy też sposób realizacji odcinków, chcielibyśmy robić je live, transmitując jednocześnie audio/video za pomocą którejś z platform streamingowych (Ustream lub podobnej). To wszystko zabiera bardzo dużo czasu, sprawdzamy jak to będzie wyglądać/działać, walczymy z rozlicznymi problemami technicznymi. Zbieramy też fundusze na sprzęt, który zapewni względnie profesjonalną jakość. Dlatego prosimy Was o odrobinę cierpliwości, a tym czasem jak słyszycie w tym odcinku, powiększa się nam zespół, idzie nowe - lepsze :-)

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: