Era Post PC, czy bez komputera można się już obejść?

Wyobraźmy sobie że nagle znikają wszystkie komputery. Pozostają nam tylko urządzenia takie jak telefony, tablety, smart tv, konsole. Czy w takim świecie dałoby się (z perspektywy zwykłego użytkownika) przeżyć? A może wcale nie byłoby to trudne i obarczone wieloma wyrzeczeniami?

Dostęp do serwisów informacyjnych w Internecie

Rozmawiamy o tym jak bez komputera można śledzić bieżące informacje napływające z serwisów informacyjnych. Omawiamy aplikacje na tablety i telefony, które przygotowują nam aktualne treści w postaci codziennej elektronicznej gazety. Te aplikacje to min. Flipboard [1], Zite [2] oraz Pulse[3] - dostępne zarówno na iOS jak i na Androida. Omawiamy też grupę aplikacji, które pozwalają zapisać treść i zabrać ją ze sobą w drogę. Takie aplikacje najczęściej nie wymagają w chwili konsumpcji treści dostępu do Internetu, gdyż pobierają treści zapisując je "na później" - podajemy tutaj przykład aplikacji Instapaper [20], dostępnej na wiele platform.

Pojawia się nawet stwierdzenie, że dzięki tabletom i smartfonom w połączeniu z przytoczonymi aplikacjami - łatwiej możemy zapanować nad napływającymi informacjami, a co najważniejsze efektywniej z nich korzystać.

Skype jako alternatywa dla rozmów telefonicznych

W tym bloku zastanawiamy się czy Skype ma rację bytu na urządzeniach mobilnych, lub wręcz na telewizorze [6]. Ponieważ dostępny jest na iOS [4] oraz Android [5], a nawet na konsole [7].

Multimedia oraz VOD

Ponieważ w poprzednich odcinkach już wspominaliśmy o takich usługach jak Netflix [12], Hulu, czy Sklep iTunes [13], rozmawiamy o tym czy już teraz w Polsce da się nimi zastąpić pobieranie (często nielegalnych) materiałów z internetu. Oraz czy takie urządzenia jak Apple TV [14], Boxee [15], lub inteligentne telewizory [16] mogą nas uwolnić od komputerów PC.

Na koniec gry

Rozważamy czy "pograć" da się wyłącznie na komputerze, a jeśli nie to co oferują nam inne urządzenia - np. konsole. Mówimy też o propozycji z ostatniego roku czyli OnLive [17] - usłudze streamingu gier bezpośrednio na ekran, która nie wymaga posiadania potężnego komputera czy wydajnej karty graficznej 3D. Wspominamy też o finansowanej na Kickstarterze konsoli OUYA [18], która ma posiadać obsługę OnLive.

Wspominamy też..

O tworzeniu treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, czyli jak to jest z klawiaturą [9,8,10], oraz jak edytować i przechowywać zdjęcia przy wsparciu ze strony takich programów jak Adobe Photoshop Express [11] lub usługi Google Picassa [19]

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: