Hasła w sieci, nowy dock do iPhone, Samsung nie zmienia polityki

Głównym tematem odcinka są hasła w sieci. Dowiecie się jak poradzić sobie z koniecznością posiadania wielu kont w serwisach internetowych i jak zabezpieczyć się przed utratą konta. Opowiemy też historię dziennikarza piszącego do największych sieciowych serwisów newsowych - Mata Honana, który stracił wszystkie swoje dane, dostęp do konta Google, iCloud oraz dostęp do profilu na Twitterze - wszystko za sprawą wymierzonego w niego ataku.

Ciekawostki ze świata nowych technologii

Mówimy krótko o społecznym finansowaniu projektów w serwisie Kickstarter na przykładzie Fundation Dock [1]. Wspominamy również o innych [2], podobnych projektach oraz o zmieniającym się złączu w nadchodzącym modelu telefonu iPhone 5. Apple wygyrwa w USA proces przeciwko Samsungowi. Zastanawiamy się co z tego wynika oraz dlaczego Samsung nic sobie z tego nie robi i postanawia dalej mocno wzorować się na produktach firmy z Cupertino [3]. Cody Wilson [4] próbuje zebrać fundusze na projekt bronii palnej [5], którą każdy będzie mógł sobie wydrukować na taniej drukarce 3D [6]. Zastanawiamy się jak rozwinie się drukowanie w 3D, kiedy będziemy mogli drukować narządy oraz czy Warhammer może obawiać się fali samodzielnie drukowanych figurek.

Hasła w sieci

Zastanawiamy się jakie nawyki mają użytkownicy sieci w kwestii haseł do serwisów internetowych. Jakie podstawowe błędy popełniają ludzie, jakie zagrożenia niesie szeroko rozumiana obecność w sieci. Mówimy o tym, dlaczego używanie tego samego hasła do kilku serwisów może być bardzo niebezpieczne. Omawiamy dobre i złe praktyki związane z hasłami w sieci.

Historia Mata Honana

Opowiadamy co się przydarzyło dziennikarzowi Matowi Honanowi, reporterowi serwsiu Gizmodo [7]. Kto jest winien włamania na jego konta? Zastanawiamy się, czy można zabezpieczyć się przed utratą dostępu do swoich danych w sieci i na własnych urządzeniach. Mówimy o innych przykładach utraty dostępu do swoich danych oraz przypadkowych upublicznieniach haseł w mediach [8].

1Password

Na przykładzie 1Password [10] mówimy jak można bezpiecznie i wygodnie zarządzać własnymi kontami i nie pogubić się w ilości haseł i loginów do setek serwisów.

Dwuetapowa autentykacja

Co to jest dwuetapowa autentykacja na przykładzie jej funkcjonowania w serwisie Google [11]. Mówimy na czym polega, jak jej używac, co nam daje i zastanawiamy się, czy mocno poprawia bezpieczeństwa naszych kont w sieci.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: