DEKOMPRESOR Live (2014/01/13 21:00): Internet i prawo autorskie, ciekawostki z CES 2014

Zapraszamy dziś o 21:00 na kolejne spotkanie live. Główne tematy na dziś to: czy pobieranie muzyki/video z internetu jest nielegalne, oraz ciekawostki z CES 2014

Ciekawostki z CES 2014

Jedną z ciekawszych nowinek prezentowanych na CES 2014 był prototyp robota patrolującego [9]. Knightscope K5 Autonomous Data Machine, bo o nim mowa, ma na standardowym wyposażeniu nim. czujniki zagrożeń biologicznych/chemicznych/radiologicznych. Kamerę HD, widzącą w ciemności, odbiornik GPS i kamerę termowizyjną. Przeznaczenie - praca 24/7 jako autonomiczny dron patrolujący.

CES 2014 stał przede wszystkim pod znakiem tanich monitorów 4K [7] i telewizorów 4K [10]. Sony zaprezentowało też pierwsze projektory 4K, które potrafią wyświetlać obraz o dużych rozmiarach z bardzo małej odległości [10,5]. Ciekawostką były też telewizory, które mogą na życzenie zmieniać krzywiznę ekranu [12]

Ale CES to nie tylko ekrany 4K i drony patrolujące. Szerszą perspektywę uzyskacie przeglądając zestawienie najciekawszych gadżetów CES 2014 [3], oraz prezentację o przyszłości urządzeń noszonych/ubieranych [4]. Sporym zainteresowaniem cieszył się też udoskonalony, bliski komercyjnej premiery Oculus Rift [6,11].

Prawo autorskie a pobieranie treści z Internetu

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [8] mówi min. o zakresie "dozwolonego użycia". Niestety prawo rozwija się znacznie wolniej niż technologia, przez co interpretacja zapisów jest czasem bardzo trudna dla zwykłego internauty. Staramy się o ile to możliwe rozwikłać wątpliwości. Czy w świetle polskiego prawa pobieranie muzyki i filmów/seriali z internetu jest nielegalne? Czy problem pojawia się dopiero w chwili udostępniania takich treści? Co z oprogramowaniem? Czy nawet jeśli prawo nie zabrania powinniśmy pobierać takie treści z Internetu skoro co chwila pojawiają się nowe usługi subskrypcyjne?

Poza tym w odcinku

Mówimy o awarii w DROPBOX i wyjaśnieniu opublikowanemu na firmowym blogu [1]

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: