Jak zrobić stronę www?

Strony internetowe ewoluują wraz z całym Internetem. W tym odcinku zapraszamy na wędrówkę po obecnie zauważalnych trendach, dobrych praktykach i standardach obecnych w sieci WWW. Czy wiecie po co i dlaczego powstał HTML 5? W tym odcinku DEKOMPRESORA o tym, oraz staramy się podpowiedzieć rozwiązania tym, którzy tworzą strony. Podpowiadamy też tym, którzy stron potrzebują, a nie mają wiedzy technicznej. Zapraszamy.

Aktualności

Nowa strona Internet Association [1] czeka na nasze komentarze do rozwiązań prawnych dotyczących Internetu. Jak zarabiają artyści w serwisach z muzyką [2]. Co się stanie, jeśli Enigma będzie kwantowa [3]?

Temat odcinka - strony internetowe i ich tworzenie

Ten odcinek DEKOMPRESORA poświęcamy stronom internetowym. Wspominamy pierwszą ciekawszą kartę historii Internetu, czyli ewolucję w kierunku Web2.0 [4,5]. Mówimy o samym pomyśle na www [8,9], standardach obowiązujących twórców [6] i o Wojnach przeglądarek [7]. Dodatkowo pokazujemy jeden z edytorów WYSIWYG [17]. Rozmawiamy też o obecnie widocznych w Internecie trendach, i dobrych praktykach. Takich jak oddzielenie treści od prezentacji (CSS Zen Garden) [10], responsywnych layoutuach [11], stronach "jednoczęściowych" i możliwościach HTML5/CSS3 [12,13]. A jeśli mowa o produkcji stron www, opowiadamy o ułatwieniach dla projektantów takich jak systemy gridowe (siatki robocze) [14,15], czy nawet responsywne siatki robocze [16]. Wspominamy też o fontach na stronach internetowych [18]. Czy wszystko trzeba pisać od zera? Nie! Rozmawiamy o analogii do budownictwa - tam od tysięcy lat obowiązują jasne zasady i wzorce projektowe, tworząc strony www (i oprogramowanie ogólnie) coraz częściej i szerzej korzysta się z gotowych materiałów i szuka ich na takich "cyfrowych składach budowlanych" jak Github [19]. Dodatkowo, warto czasem wybrać sprawdzone już rozwiązania jak np. framework Boilerplate [20], a wygląd strony oprzeć na szablonie [21] kupionym z katalogu [22]. A osoby bez wiedzy technicznej, zapraszamy do sprawdzenia serwisów takich jak WiX [23], gdzie samodzielnie można stworzyć sobie prostą stronę.

Bonus

Dla webmasterów -- 10 Best Responsive HTML5 Frameworks and Tools według portalu Design Instruct [24], Strona [25] z protestem przeciwko DRM w specyfikacji.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: