DEKOMPRESOR /TECHNOLOGIA #60: Kiedy już będziemy cyborgami...

Ile potrzeba czasu, by z prymitywnych protez przejść do zaawansowanej rekonstrukcji ciała. A potem co nas powstrzyma, by ulepszać nasze ciała ponad biologiczne możliwości? Czy następny krok w ewolucji człowieka to integracja z technologią? A może pierwszy krok mamy już za sobą i cyborgi są już wśród nas?

Krok pierwszy, odbudowa

To dzieje się już dzisiaj. Ludzie, którzy w wyniku choroby lub urazu utracili kończynę (lub kończyny), otrzymują drugą szansę. To niezwykłe ile już dziś technologia w zespole z medycyną może zaoferować ofiarom wypadków. I na protezach kończyn się nie zatrzymujemy. Niektóre narządy zmysłów już dziś potrafimy zastępować sztucznymi wersjami. Ile ludzi żyje z implantem ślimakowym? Czy można ich nazwać cyborgami? A wzrok? Mamy już na koncie udane próby z przywracaniem widzenia.

Wrażenia zmysłowe to nie tylko wzrok czy słuch, bardzo ważny jest też zmysł dotyku. I tutaj również, istnieją już rozwiązania, które przeszły pomyślnie testy. Świat zmierza do coraz szerszej odbudowy ludzkiego ciała. Co będzie dalej?

Krok drugi, ulepszenia

Nasze ciała bardzo trudno zmienić. Ile ludzi walczy choćby z nadwagą. A czy ktoś wyobraża sobie realną możliwość zmiany swojego wzrostu? Albo uzyskanie nadludzkiej siły? Biologicznie byłoby to ogromnie trudne. A jeśli do pomocy zaprzęgniemy technologię?

Wtedy możliwości wydaj się być nieograniczone. Kolejne odkrycia, kolejne procedury medyczne.. choć może lepiej będzie je już nazywać procedurami serwisowymi? Pozwolą uzyskać nadludzką siłę, wytrzymałość, szybkość. Pozwolą modyfikować nasze ciała na żądanie. Dadzą nam wreszcie super zmysły. Będziemy widzieli na ogromne odległości, będziemy widzieli przez ściany (termowizja, fale radiowe). Będziemy słyszeli najcichsze szelesty, lub zmniejszali czułość słuchu do komfortowego poziomu w głośnym otoczeniu. Otrzymamy wreszcie zmysły, których teraz nie mamy. Wyczujemy pole magnetyczne, promieniowanie, skażenia.

A głębiej? Głębiej, za pomocą serii modyfikacji otrzymamy silniejsze serce, wydajniejsze płuca, odporniejszą wątrobę. Silniejsze mięśnie, wytrzymalsze kości i stawy. Mózg podłączymy do internetu, rozbudujemy własną pamięć.

Krok trzeci, człowiek 2.0

Dziś coraz częściej słychać głosy ostrzegające przed rozwojem sztucznej inteligencji. AI, to gorący temat. Ponieważ przyszłe sztuczne inteligencje nie będą ograniczone limitami biologii, mogą ewoluować o wiele szybciej od nas. Co możemy zrobić by nie pozostać w tyle? Czy technologia może nam tu pomóc?

Poza tym w odcinku

Rozmawiamy o tym, że człowiek od zarania dziejów szukał sposobów by sprawiać sobie przyjemność. Czy powinniśmy się bać choćby sztucznej stymulacji układu nerwowego? A co z biologicznymi możliwościami? Czy jesteśmy już na granicy? A może sawanci, to wskazówka że do granicy możliwości choćby ludzkiego mózgu jest jeszcze bardzo bardzo daleko. Zastanawiamy się też czy farmakologia może przesuwać granice naszych biologicznych możliwości.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: