Komputery jakie znacie, część 1

Komputery optymalizacja
Pierwsza część (druga niebawem) rozmowy o komputerach. O tym co właściwie robi procesor, po co w komputerze jest pamięć i jakie są jej rodzaje. Jak dobrać pod własne potrzeby odpowiedni procesor, płytę główną, pamięć RAM, czy dysk twardy. Czy da się poprawić osiągi laptopa? To wszystko w tej części.

Aktualności

Badacze z University College London zbudowali komputer, który jest odporny na awarie, sam się naprawia i jest zaprojektowany dzięki czerpaniu wzorców z natury [1]. Czy to może oznaczać że niebawem będziemy mieli bezawaryjne komputery?

W walentynki Valve wypuściło oficjalną wersję Steam'a dla Linuksa [2], osoby pracujące pod Ubuntu Linux mogą go już pobrać z oficjalnego repozytorium Ubuntu. Wraz z premierą bardzo wiele gier zostało przecenionych nawet o 70%!

Co w odcinku

Ponieważ nagraliśmy "z rozpędu" 3 godziny materiału, nie było możliwe umieszczenie wszystkiego w jednym odcinku. Z powodu ogromu pracy przy produkcji odcinka opóźniła się też chwila publikacji, za co bardzo Was przepraszamy. Postanowiliśmy podzielić całość na 2 odcinki, w tym odcinku....

Przede wszystkim staramy się wyjaśnić co niesie za sobą przejście na architekturę 64 bitową, oraz co się zmienia w porównaniu ze starszą architekturą 32 bitową [3.4]. Rozmawiamy też o tym czym jest technologia Intel HT [5], oraz obecna od jakiegoś czasu technologia Intel TurboBoost [6]. Czy obie te technologie mają jakieś wymierne znaczenie dla nas, zwykłych użytkowników komputerów PC.

Rozmawiamy też o zmianach jakie zaszły ostatnio w pamięciach masowych, o pojawieniu się dysków SSD, oraz technologii hybrydowych, czy nawet kart rozszerzeń pełniących rolę pamięci masowej - OCZ REVODRIVE [7]. Zastanawiamy się tez co można zrobić z kilku letnim laptopem, by poprawić jego osiągi, a zatem podnieść komfort pracy.

Zapraszamy do dyskusji

W następnym odcinku znajdziecie dalszą część dyskusji na temat kart graficznych, monitorów, a tym czasem zapraszamy do dyskusji. Jeśli macie własne doświadczenia, pomysły, może nie zgadzacie się z nami, lub chcecie poprawić nas w jakieś kwestii - zapraszamy do pozostawiania Waszych komentarzy poniżej.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: