Neutralność sieci - segmentacja, ograniczenia i przywileje, czy to powinno dotyczyć Internetu?

Czy wyobrażasz sobie konieczność decydowania, z której części Internetu będziesz korzystać? Co będzie jeśli załamie się dotychczasowy model biznesowy, na którym opiera się funkcjonowanie dostawców internetu? Czy istnienie piractwa usprawiedliwia blokowanie usług? Kiedy "darmowe" znaczy złe? A kiedy "preferowane" znaczy monopol. O tym (ale nie tylko) w tym odcinku.

Podziękowania

Dziękujemy zespołowi podcastu MacGadka, za to że wspomnieli o nas w ramach ostatniego odcinka swojego podcastu. Dziękujemy za ciepłe słowa i pozdrawiamy serdecznie.

Neutralność w Sieci - ogólnie

Co oznacza pojęcie Neutralność w Sieci [1] - ale tak na prawdę. Do czego mamy dostęp w sieci, kto o tym decyduje i dlaczego to jest takie ważne. Usłyszycie też, dlaczego neutralność != anonimowość – trzeba odpowiadać za swoje niecne czyny!

ACTA i SOPA

ACTA [2] – jakie są zadania tego dokumentu i jakie to ma odniesienie do Internetu. A w USA – SOPA [3] i jej „absurdalne przykłady użycia”. Dlaczego tego typu porozumienia są złe, ograniczanie swobód obywatelskich i jakby wyglądał cenzurowany internetowo świat [4] – o tym też w naszym podcastcie.

Analiza

Czy wszystko można podciągnąć pod Neutralność w Sieci? Chyba nie – patrz dostęp do Netflixa czy też sklepy internetowe i wysyłka za granicę. W jaki sposób dostawcy Internetu chcą sobie powetować koszty nowoczesnej infrastruktury? Ano poprzez wymuszenie opłat od dostawców treści. Patrz T-mobile [5] [6]. Słabo działa Wam Skype? Dowiecie się dlaczego korzystanie z (np.) Skype’a jest konfliktem interesów Waszego ISP. Czy dostawcy będą oferowali nam Internet w kawałkach? Chcesz mieć dostęp to tego – płać, do tamtego – dopłać, do kolejnego – dopłać za kolejny pakiet. Trochę inny pogląd na darmowego Facebook’a w Plusie [7] – i dlaczego to zło! I chyba trochę apokaliptyczna wizja internetu jeśli neutralność w sieci zawiedzie. Punkty wymiany ruchu (iXy) i dlaczego TePSA ich nie lubi – sprawa stara jak Internet w Polsce ale wciąż aktualna. A na koniec co każdy z nas może zrobić we własnym zakresie aby walczyć z brakiem neutralności w Internecie – Fundacja Panoptykon [8].
© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: