DEKOMPRESOR /TECHNOLOGIA #55: OKTAWAVE - POLSKA CHMURA OBLICZENIOWA
Czym jest chmura
Większość zwykłych konsumentów usług w Internecie, przez chmurę rozumie coś na kształt zdalnego dysku. Oczywiście takie usługi też zaliczamy do grupy Cloud Computing, a konkretnie do usług typu SaaS (Software as a Service). Tego typu usługi to np. Dropbox [1], Google Drive [2], GMail [3], Google Apps [4] i wiele wiele innych. Ich wspólną cechą, jest udostępnienie użytkownikowi konkretnej aplikacji, która działając w chmurze jest dostępna przez przeglądarkę internetową z dowolnego miejsca i systemu operacyjnego. Z ciekawszych, warto wymienić jeszcze Pixlr [5] - edytor grafiki działający w przeglądarce.
Innym podejściem do usług chmurowych, jest model PaaS (Platform as a Service), tutaj uruchamiamy własne aplikacje w dostarczonym środowisku. Przykładami są tu Heroku [6] - platforma do budowy i uruchamiania aplikacji (Ruby, Java, node.js, Pyton, PHP, Clojure, Scala), Microsoft Azure [7], czy Google App Engine [8] (Java, Pyton, PHP, Go).
Najbardziej niskopoziomowym podejściem, jest oferowanie usług w modelu IaaS (Infrastructure as a Service), gdzie otrzymujemy możliwość powoływania do życia wirtualnych serwerów (instancji), na których możemy instalować systemu operacyjne/ w nich środowiska / w nich aplikacje. Przykładami są tu: Amazon AWS [9], RackSpace [10], GoGrid [11], Google Compute Engine [12].
Gdzie w tym wszystkim jest OKTAWAVE?
OKTAWAVE [13] jest chmurą typu IaaS, choć oferuje też pewne rozwiązania zaliczane do PaaS (Market Aplikacji [14]). IaaS w OKTAWAVE to dostarczanie infrastruktury na konkretne potrzeby, na czas kiedy jest ona potrzebna. Oraz możliwość zmiany parametrów tej infrastruktury w czasie pracy (w locie).
Unikalne dla OKTAWAVE jest rozwiązanie przestrzeni dyskowej, która nie zawiera dysków. Oferując jednocześnie niespotykaną nigdzie indziej wydajność.
W tym odcinku, dowiecie się jeszcze: co to jest Autoskaler w chmurze OKTAWAVE, jak aplikacja sama może zadbać o swoje środowisko (API zarządzania infrastrukturą), dla kogo takie rozwiązania są polecane. Jak infrastruktura znosi ataki DDoS. I wiele, wiele więcej.
Aktualności odcinka
18 listopada 2014 - NOKIA pokaże coś nowego (tajemnicza czarna skrzynka NOKII) [15], oraz analiza zachowania routerów w Internecie może pozwalać na identyfikację użytkowników sieci ToR [16]
© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od:
Linki do materiałów źródłowych
- [ 1 ] - Dropbox
- [ 2 ] - Google Drive
- [ 3 ] - GMail
- [ 4 ] - Google Apps
- [ 5 ] - Pixlr
- [ 6 ] - Heroku
- [ 7 ] - Microsoft Azure
- [ 8 ] - Google App Engine
- [ 9 ] - Amazon AWS
- [ 10 ] - RackSpace
- [ 11 ] - GoGrid
- [ 12 ] - Google Compute Engine
- [ 13 ] - OKTAWAVE
- [ 14 ] - Market Aplikacji OKTAWAVE
- [ 15 ] - Nokia To Announce Mysterious Black Box Tomorrow
- [ 16 ] - Researchers claim 81% of Tor users can be identified by router information