RAID, NAS, S.M.A.R.T. - Backblaze, DropBox - jak uchronić się przed utratą danych.

Ten odcinek poświęciliśmy odpowiedzi na pytanie: jak uchronić się przed utratą ważnych danych. Staramy się wyjaśnić podstawowe pojęcia takie jak RAID, NAS, opowiadamy też o awaryjności dysków twardych. Co to jest archiwizacja off-site, czy można łączyć kilka rozwiązań - to wszystko w tym odcinku naszego podcastu.

Szyfrowanie danych - zabezpieczamy dostęp do naszych plików

Odcinek rozpoczynamy tematem zachowania poufności naszych danych. Po co i jak szyfrować dane za pomocą narzędzi systemowych w Windows [3], Linuksie [4]. OS X [1]. Jakie programy dodatkowe możemy zainstalować - TrueCrypt [2].

RAID, NAS - czym są te rozwiązania.

Cenniki dystrybutorów sprzętu komputerowego pełne są skrótów, które nie wszyscy potrafią rozszyfrować. Dlatego zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych rozważań, staramy się wyjaśnić co to jest macierz RAID [5], jakie są najpopularniejsze poziomy RAID - oraz ich wady i zalety, w odcinku nie wspominamy o nietypowych rozwiązaniach takich jak Hybrid RAID [9] opracowany przez Synology - warto wiedzieć że i takie istnieją. Dowiesz się też co to jest NAS [6], jakie urządzenia zaliczamy do tej grupy [12,19]. oraz jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić [10,11]. Wspominamy też jakie dyski twarde [13] warto kupić do naszego domowego urządzenia NAS.

Oprogramowanie do archiwizacji

Aby mieć w miarę spokojny sen, nasze archiwizacje muszą być składowane przez jakieś systemy automatyczne. Wszelka ręczna archiwizacja na dłuższą metę nie ma sensu. Dlatego w tym odcinku proponujemy backup off-site za pomocą usługi Backblaze [15], oraz opowiadamy jak automatyczne archiwizacje rozwiązane są w rożnych systemach operacyjnych - OS X i Time Machine [18], Timeline 2012 dla Windows [17].

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych napędów

Czasem nie mamy backupu, pada dysk lub inny nośnik i co wtedy? Rozwiązaniem jest odesłanie nośnika do wyspecjalizowanej firmy takiej jak Ontrack [20] - opowiadamy o błędach w firmware dysków i problemach jakie nas dotknęły.

Ciekawostki odcinka

Dane zapisane w szkle [14] - nowy pomysł na nośnik danych. W odcinku wspominamy też o amatorskim serialu, który możemy legalnie pobrać z sieci Torrent - Pioneer One [7]

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: