RFID, NFC, QR Code i inne technologie - czy to działa?

Zajmiemy się tym razem technologiami RFID, NFC, QR Code oraz znanymi wszystkim od dawna kodami kreskowymi. Które z tych technologii faktycznie ułatwiają nam życie, a które są lub były jedynie ciekawym pomysłem? A może na niektóre rozwiązania trzeba zwyczajnie jeszcze poczekać? Co przyniesie przyszłość, co mamy już teraz, oraz co odkryli redaktorzy prowadzący popularny program "Pogromcy Mitów". A także smaczek: Passbook.

QR Code

Czyli co to jest, gdzie można znaleźć i jak sie tym posługiwać [1][2]. Dużo przykładów użycia w tym na pewno takie, o których jeszcze nie słyszeliście [3]. A może spróbujecie też sami utowrzyć QRCode [4]? Usłyszycie też dlaczego umieszczanie wszędzie QR Codów nie zawsze jest porządane [5] i trochę o bezpieczeństwie wykorzystania tej technologii. A na koniec przydatna aplikacja Listonic [6][7] i dlaczego fajnie współpracuje z QRCodami czy też kodami kreskowymi· A jak czytać QR Code? Android - QuickMark [8], iOS - Scan [9].

RFID i NFC

Identyfikacja Radiowa i Kominikacja Bliskiego Zasięgu - co, jak i gdzie [10][11]. Wykorzystanie technologii NFC w zbliżeniowych kartach płatniczych - Visa PayWave [12] i MasterCard PayPass [13]. I kolejny krok - płatności zbliżeniowe przy wykorzystaniu telefonów z wbudowanym NFC [14][15][16]. Ciekawostki wykorzystania NFC, np. Muzeum Narodowe w Krakowie i Nokia [17] i dlaczego MythBusters nie mogli wyemitować odcinka dotyczącego NFC [18].

Kody Kreskowe

Do czego służą i w jaki sposób można uzyskać unikatowy kod kreskowy [19]. Oraz różnica w czytaniu kodów z wody mineralnej i coca-coli :-). Ciekawa funkcja porównywania cen w internecie przy pomocy aplikacji na smartphone'a i jak można pomóc [20].

Passbook

Aplikacja Passbok na iPhone'a [21]. Czyli kupony, bilety, zniżki wszystkie w jednym miejscu - na Twoim telefonie. I pierwszy polski kupon [22].

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: