Roboty, czy to już dziś?

Roboty, czy to już dziś?
Witajcie po zimowej przerwie, z nowym zapałem zabieramy się za kolejny temat. Tym razem roboty - czy w 2013 roku możemy już mówić że roboty są wśród nas? A może mamy już pewne komponenty, z których można by budować przyszłe androidy? Co to jest robot? Dlaczego tak boimy się robotów, które przypominają człowieka? To wszystko w tym odcinku.

Aktualności

W tym odcinku aktualności znajdziecie dopiero w 18 minucie. Czyli po wstępnie do odcinka. CD Projekt ogłosił, że w 2014 roku możemy spodziewać się kolejnej części Wiedźmina, opartego o własny (ich autorstwa) silnik gry REDengine3 [22]. SONY chce (jak głosi plotka) 20 lutego na PlaysStatnion MEETING 2013 ogłosić nową konsolę PlayStation 4 [23].

Co w odcinku

Zastanawiamy się nad klasyfikacją robotów, oraz pytamy co to właściwie jest ‘robot’ i jakie urządzenia możemy zaliczyć do robotów.

Roboty chirurgiczne - nasz polski robot chirurgiczny Robin Reart [1], oraz inny robot chirurgiczny Leonardo da Vinci [2] ratują życie i zdrowie w polskich szpitalach. Innym ciekawym projektem jest też robot Zeus [3], który w odróżnieniu od robotów Robin Heart i da Vicnci, pozwala oglądać pole operacyjne stereoskopowo (w 3D). Zapraszamy też do obejrzenia filmów [4,5] prezentującego możliwości robota da Vinci.

Protezy [6,7], implanty [8], egzoszkielety [9,10] - możliwe że mamy już pewne komponenty, by zbudować pierwsze androidy.

Zastanawiamy się też, czy antropomorfizacja takich maszyn jak roboty ma sens, może lepiej oprzeć się na rozwiązaniach obecnych w przyrodzie od dawna. Roboty kroczące [11,12], roboty ryby [14], roboty ptaki [13], a może po prostu warto uzbroić w inteligencję dobrze znane nam maszyny i urządzenia, jak np. projekt autonomicznie poruszającego się samochodu Google [15].

A co sprawia, że czujemy strach przed maszynami przypominającymi człowieka, i nie tylko człowieka [16]? Czemu niektóre projekty DARPA [17,18,19] powodują u nas gęsią skórkę?

I na koniec, pomysł NASA na to jak ochronić życie i zdrowie przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautów. Zamiast osobiście wychodzić w otwartą przestrzeń kosmiczną, można przecież.... wysłać tam humanoidalnego robota [20,21].

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: