Roboty kroczące, uczące się systemy, sieci neuronowe, neuro procesory i mózg dla Terminatora...

Czy jesteśmy daleko od pomysłów rodem z Sci-Fi i "elektro mózgów"? Ile brakuje nam jeszcze by dać robotom mózg podobny do naszego? Co właściwie robi sieć neuronowa, czy istnieją samo uczące się maszyny?

Algorytmy genetyczne i sieci neuronowe

Odcinek poświęciliśmy inspiracjom naturą w informatyce. Pierwszymi skojarzeniami są właśnie algorytmy genetyczne i sieci neuronowe. Zapraszamy tutaj w ciekawy świat sztucznych organizmów [1] żyjących wyłącznie w pamięci komputera. Opowiadamy też na podstawie prostego schematu [2] czym jest sieć neuronowa.

Systemy uczące się (Machine Learning)

Idąc krok dalej. Okazało się, że wiele na sytuacji jakie spotykać będą nasze roboty/inteligentne systemy, nie możemy ich wcześniej przygotować i zaprogramować odpowiednich reakcji. Po raz kolejny rozwiązanie problemu podpowiedziała natura. Jednymi z ciekawszych zastosowań Machine Learning są: Cleverbot, który zdał [3] test Turinga, oraz system animacyjny podglądający naturę na video [4].

Jak daleko nam, by dać Terminatorowi mózg?

"My CPU i a neural-net processor, a learning computer" - To cytat z filmu Terminator 2: Dzień sądu. Projekty takie jak uczący się tranzystor [7] opracowany na Harvardzie, czy projekt SyNAPSE [9] realizowany w DARPA - to wszystko zbliża nas do realizacji wizji krzemowych mózgów podobnych do naszego. Wspomnieć trzeba tu też o projekcie The Human Brain Project [8], który za zadanie stawia sobie uruchomienie pełnej symulacji ludzkiego mózgu w super komputerze.

Ponadto w odcinku

Jeśli nie macie pomysłu na gwiazdkowe prezenty, może zainteresują Was roboty zabawki [5], które można kupić w firmie Lynxmotion [6]. W odcinku mówimy też o innych bardziej zaawansowanych robotach kroczących takich jak: Big Dog [10] i Cheetah [11] - oba z Boston Dynamics (projekty DARPA).

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: