Rzeczywistość rozszerzona

Jak podaje Wikipedia - Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. W tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR rozmawiamy jak taka technologia mogłaby zmienić nasze życie. Jakie dziedziny życia już starają się adaptować tę nową technologię, oraz co czeka w działach badawczych kilku bardzo znanych firm.
KONURS

Aktualności

Tym razem informacja o tym, że aplikacja Google Maps wraca do Apple App Store [1], od razu trafiając na listę najczęściej pobieranych darmowych aplikacji. Oraz, Ray Kurzweil dołączył do zespołu Google [2], ma zająć się między innymi pracą nad systemami rozumiejącymi mowę naturalną.

Co w odcinku

Ten odcinek poświęcamy rozmowie na temat nowej ciekawej technologii - Rzeczywistości Rozszerzonej [3,4]. Podajemy dwie aplikację: Layar [7], oraz Wikitude [5,6] - aplikacje, które naszym zdaniem są jednymi z najciekawszych. Omawiamy czym się różnią, co mają wspólnego, jakie jest ich przeznaczenie. Wspominamy o tym, że w zasadzie pewien rodzaj AR (Augmented Reality) mamy już od dawna, w postaci systemów HUD [8]. Pojawiają się też nowe pomysły, takie jak okulary Google Glasses [9,10], czy też rozwiązanie opatentowane przez Microsoft [20]. Szczególnie ciekawym pomysłem na wykorzystanie AR podręczniki i wszelkie pomoce szkolne wzbogacone w ten sposób [18, 19]. Rozmawiamy też o innych zastosowaniach jakich można spodziewać się w niedalekiej przyszłości [11,12,13,15,16,17]. Chyba najbardziej niezwykłym pomysłem jest wbudowanie wyświetlaczy w soczewki kontaktowe [14], niestety to... dość odległa przyszłość.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: