DEKOMPRESOR LIVE (2014/02/17 21:00): Sklep internetowy open source - dla kogo i czy warto?

Kontynuując temat sklepu internetowego, tym razem opowiemy Wam jak buduje się sklep na bazie silnika open source. Jakie elementy składowe musi zawierać sklep przeznaczony na Polski rynek. Ile dostaniemy, a co trzeba napisać samodzielnie. Odcinek wspierać będzie swoją wiedzą i doświadczeniem Michał Bialik.

Co możemy powiedzieć o dobrze zaplanowanym sklepie internetowym

Przede wszystkim sklep internetowy, to złożony system informatyczny, który składa się z różnych modułów (funkcjonalności). Realizują one złożone zadania.

Elementy sklepu można podzielić na: niezbędne - bez których sklep nie będzie funkcjonował; takie które powinny być zaimplementowane - upraszczające procesy w firmie; oraz takie, które bezpośrednio nie wpływają na pracę sklepu, ale dają przewagę rynkową.

Wybierając silnik Open Source warto przygotować własną listę potrzeb tak by znaleźć kod najbardziej spełniający oczekiwania.

Moduły niezbędne

System sklepu musi obsługiwać podstawowe procesy, oraz umożliwiać w każdej chwili realizację podstawowych i typowych zadań takich jak: zamówienia, reklamacje, zapytania, zwroty. Procesy te muszą być obsługiwane w zgodzie z obowiązującym prawem, w tym z przepisami regulującymi sprzedaż na odległość, prawem podatkowym etc.

Moduły, które powinny być zaimplementowane

Do tej grupy zaliczyć można moduły odpowiadające za komunikację z klientem. Możliwość wysyłania i odbierania wiadomości email (wraz z zachowywaniem ich w historii zamówienia), moduł powiadomień poprzez SMS i/lub media społecznościowe (FB, Google+ itd.). Inną grupą modułów, są tutaj integracje z systemami magazynowo - księgowymi.

Moduły dające bezpośrednio, lub pośrednio przewagę rynkową

Każda integracja, każdy moduł dający naszemu klientowi możliwość łatwego, szybkiego i i bezpiecznego kupowania - bezpośrednio wpływa na naszą przewagę nad konkurencyjnymi sklepami. W ramach promocji sklepu, powinniśmy zadbać też o integrację z portalami aukcyjnymi, porównywarkami cen etc. Oczywiście od specyfiki naszej działalności i segmentu rynku zależy bezpośrednio decyzja realizacji/bądź nie danej integracji.

Wymieńmy ważniejsze:

  • Portale aukcyjne - Allegro, eBay, Świstak
  • Porównywarki - Ceneo, Nokaut, Okazje.info
  • Społeczności - Facebook, Google+
  • Portale opinii - Opineo, CoKupic
  • Systemyi płatności - PayU, PayPal, Dotpay
  • Hurtownie / producenci
  • Firmy transportowe - poczta, kurierzy

Dodatkowo, ale nie mniej ważne jest

Sklep internetowy, mimo swej specyfiki, jest ciągle stroną internetową. Powinien zatem nadążać za rozwojem tego medium. Na dziś, kiedy bardzo wiele osób korzysta z sieci z urządzeń mobilnych (telefony, tablety etc.) sklep powinien przede wszystkim być zgodny z tymi urządzeniami. Jedną z metod to optymalizacja pod Responsive Web Design (RWD) [2].

Każdy sklep internetowy powinien być od samego początku projektowany i rozwijany jako przyjazny SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki) [3]. Praca włożona w tym miejscu, procentuje przez wiele lat.

Jak w tym wszystkim wypada Open Source

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od naszych preferencji. Jeżeli szukamy gotowego rozwiązania od razu spełniającego nasze potrzeby, często dobrym wyborem będzie: Magento [4] lub PrestaShop [5]. Są to rozwiązania znane i popularne, które doczekały się wielu modułów dostępnych za darmo bądź odpłatnie - te ostatnie to najczęściej integracje z polskimi providerami usług.

Jeśli szukamy rozwiązania będącego platformą do dalszego rozwoju, dobrym wyborem może okazać się: OpenCart [6] lub Drupal Commerce [7] - sprawny programista doceni dojrzałą architekturę tych silników sklepowych.

Bezpieczeństwo

Wybierając rozwiązanie Open Source dostajemy najczęściej akceptowalny lub nawet dobry poziom bezpieczeństwa. Przynajmniej jeśli chodzi o sam silnik sklepu - im więcej (czasem wątpliwej jakości) modułów dodamy, tym bardziej zwiększamy ryzyko. Dlatego decydując się na własny sklep na bazie silnika Open Source, trzeba mieć świadomość potrzeby ciągłej opieki i nadzoru nad systemem. Choćby celem instalowania poprawek bezpieczeństwa.

Gość odcinka - Michał Bialik z 75b

Michał Bialik - koordynator ds. chaosu, specjalista działań z pogranicza informatyki i marketingu. Wizje, pomysły i idee przeistacza w namacalne i działające rozwiązania.

75b [8] jest firmą świadczącą usługi konsultacyjno-produkcyjne dla klientów zainteresowanych skuteczną realizacją projektów informatycznych o zróżnicowanej tematyce (od budownictwa i turystyki, do usług finansowych) i skali (od tworzenia blogów i sklepów, do konsultacji projektów korporacyjnych).

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: