(SUPER) KOMPUTERY

Super komputery w DEKOMPRESOR
Superkomputery - czy wiecie do czego są stosowane? Jak się je buduje, pod kontrolą jakich systemów operacyjnych pracują? Ile pobierają energii elektrycznej i co z tego mamy? Symulacje klimatu, wybuchu bomby jądrowej - to wszystko jest możliwe dzięki super komputerom, w tym odcinku rozmawiamy właśnie o nich.

Co to jest super komputer?

Potocznie nazywamy je super komputerami, lub superkomputerami, maszyny zajmujące całe budynki czy hale, pobierające ogromne ilości energii elektrycznej. Czym jest superkomputer [1]?

W super komputerach pojawiają się technologie sieciowe [2], oraz architektury, których nie znajdziecie w domu, ani w zwykłym data center. Klastry i gridy obliczeniowe [3], pozwalają szukać pozaziemskiego życia [4], lub opracowywać dane z eksperymentów prowadzonych w LHC [5].

Co roku uaktualniana jest lista pięciuset najszybszych maszyn obliczeniowych świata - Lista TOP 500 [6], zapraszamy do obejrzenia filmów [7,8] o budowie i funkcjonowaniu jednego z super komputerów obecnych na tej liście - maszyny Titan Super Computer.

TESLA - Rozwiązanie nVidia dla stacji roboczych

Wraz z rozwojem technik informacyjnych, obliczenia super komputerowe stały się w pewnym zakresie dostępne dla każdego - odpowiedzią na potrzebę rynku jest technologia nVidia TESLA[9,10,11]. W odcinku rozmawiamy o tym co dzięki temu można wykonać bez potrzeby wykupowania czasu na którymś z super komputerów. Sposób projektowania i budowy "klasycznych" super komputerów, dzięki pojawieniu się kart TESLA, również uległ zmianie.

Sztuczna inteligencja?

Czy komputery obdarzone inteligencją porównywalną z ludzką są już niedaleko? IBM Watson - super komputer, który wygrał z ludźmi w jednym z najtrudniejszych z teleturniejów [12,13,14], a teraz będzie oferowany jako system ekspertowy do celów diagnostyki medycznej. Czy możemy go już nazwać inteligentną maszyną?

Polska i Europa

W Europie w Leibniz Supercomputing Centre znajduje się jeden z najszybszych europejskich super komputerów [16]. W Polsce również w Krakowie posiadamy centrum super komputerowe - ACK Cyfronet AGH [15], nasz super komputer (nie jedyny zresztą), zbudowany w architekturze klastra obliczeniowego, pracujący pod kontrolą specjalnej dystrybucji systemu Linux, realizuje symulacje z zakresu fizyki, chemii oraz innych dziedzin nauki.

Kilka faktów: Zeus - klaster obliczeniowy (Cyfronet AGH), Scientific Linux 5, konfiguracja: HP BL2x220c, procesory: Intel Xeon, pamięć operacyjna: 23 TB, moc obliczeniowa: 120 TFlops.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: