Światowy i Polski system DNS, posiadanie domen, domena jako część marki

Tematem odcinka są domeny - od systemu dns, poprzez rynek domen, kończąc na posiadaniu domen(y) jako takich. Opowiadamy kto kontroluje światowy i polski system serwerów nazw (DNS), jak rejestruje się domenę. Jak obsługuje się domeny technicznie.

Komentarz do poprzedniego odcinka

Dlaczego warto i trzeba mieć swoje najważniejsze główne konto pocztowe we własnej domenie.

DNS i techniczne acz ważne aspekty domen

Co to jest system DNS, dlaczego jest potrzebny i co to ma wspólnego z domeną internetową [1]. Kto utrzymuje bazy „whois” dla domen i jako możemy sprawdzić czy dana domena jest zajęta i przez kogo [2]. Dowiecie się także jakie są zasady przyznawania domen, kto to robi w Polsce a kto na świecie i czy mogą to robić firmy postronne [3]. Jak należy postępować z własną domeną, jak o nią dbać i czy nasza domena może być zarejestrowana na inną firmę. I ostatnia techniczna ważna wiadomość, czy można przenosić domenę pomiędzy różnymi rejestratorami i co jest do tego potrzebne [4].

Domeny – rodzaje, kupno, sprzedaż

Kiedy nie można zarejestrować domeny i dlaczego [5]. Co zrobić kiedy ktoś „podkradł” nam domenę i gdzie można szukać pomocy [6]. Rynek domen w Polsce i na świecie – ile możne kosztować chwytliwa domena [7 8]. Poznacie niebezpieczeństwa związane z rejestrowaniem stron w domenach np. innych krajów – historia bit.ly [9].

Nowe formaty domen

Domeny narodowe co to jest i czy można korzystać z tego w Polsce [10]. Czy warto rejestrować domenę .mobi czy .fm? Własna domena pierwszego poziomy, czy to jest potrzebne i ile to kosztuje [11]. Domeny wizualnie podobne (typosquatting) – na co uważać [12]. Oszustwa domenowe – na co uważać.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: