Technicznie o OS X 10.9 Mavericks

Timer coalescing - co to takiego i jakie ma znaczenie. Compressed memory - czy kompresja pamięci ma sens i dlaczego. Czemu wcześniej nie była stosowana. App Nap, oraz inne technologie oszczędzania energii w systemach operacyjnych na podstawie rozwiązań zastosowanych w OS X 10.9

OS X 10.9 Mavericks

Nowy całkowicie darmowy system operacyjny dla komputerów Apple został przedstawiony światu. Możesz go drogi użytkowniku komputerów Apple pobrać za darmo. A wraz z nim, obsługę najnowszych technologii oszczędzających energię. Mobilne komputery Mac od jakiegoś już czasu zachwycają czasem pracy na baterii. Wyniki powyżej 8 godzin, czasem znacznie powyżej... już nikogo nie dziwią i nie zaskakują. Ale jak to się dzieje? Czy pojemniejsza bateria to jedyny powód wydłużenia czasu pracy na baterii? Okazuje się że tak jak specjaliści od sprzętu pracują w pocie czoła by budować coraz wydajniejsze, a jednocześnie bardziej energooszczędne architektury, tak programiści i inżynierzy systemowi opracowują (a często adaptują z innych systemów) rozwiązania i pomysły, które dodatkowo oszczędzają tak cenną w pracy mobilnej energię.

Zaawansowane rozwiązania [1] obecne w OS X 10.9, to czasem pomysły dawno znane z innych systemów. Przykładem jest tu choćby Timer Coalescing, czy Compressed memory. niektóre mechanizmy jednak są dostępne wyłącznie w ostatnim systemie OS X. Za sprawą umożliwiającej to architektury systemu, oraz odwagi projektantów, mamy tu np. App Nap - podobnego rozwiązania nie znajdziemy nigdzie indziej.

Poza tym w odcinku

Motorola w ramach Project Ara [3] bardzo poważnie myśli o produkcji (na wzór komputerów PC) modularnych telefonów komórkowych, gdzie nabywca z czasem będzie mógł wymienić np. wyświetlacz na taki o wyższej rozdzielczości

Western Digital rozpoczął dostawy dysków o pojemności 6TB [2] - są to dyski na razie skierowane na dość wąski rynek. Odbiorcami są np. Netflix, CERN, HP. Dyski wyposażono w dodatkowe talerze, dzięki temu osiągnięto tak wysoką pojemność. Było to możliwe, dopiero po wypełnieniu dysków Helem. Dyski są hermetycznie zamknięte.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: