Wirtualizacja - komputer w komputerze cz. 2

Po odcinku o wirtualizacji na stacjach roboczych, przyszła pora by zająć się tym co skrywają serwerownie/centra danych. Tutaj rozwiązania wirtualizacyjne są o wiele bardziej skomplikowane ale i dużo ciekawsze niż to co dostępne jest dla użytkowników komputerów PC. O ile w domach mamy styczność z wirtualizacją typu drugiego, wirtualizacja "serwerowa" to prawie zawsze Hiper nadzorcy typu pierwszego. Zapraszamy do wysłuchania tego odcinka jeśli chcesz wiedzieć więcej.

Co w odcinku

Przede wszystkim wprowadzamy klasyfikację rozwiązań, opieramy się tutaj na klasyfikacji [1]. Wirtualizacyjnych rozwiązań klasy Enterprise jest bardzo wiele, począwszy od znanych tylko nielicznym rozwiązań LDOM [2] obecnych na platformie SPARC / UNIX, poprzez rozwiązania takie jak Microsoft Hyper-V, po dostępne dla wszystkich rozwiązania Open Source takie jak Xen [4] czy KVM [5] lub dostępny za darmo VMware ESXi [6].

W kilku słowach staramy się też opowiedzieć o chyba najpopularniejszej rodzinie rozwiązań wirtualizacyjnych, które oferowane są przez VMware [7]. Najpopularniejszych, bo chyba najefektowniej wygląda zarządzanie opartą na nich infrastrukturą. Zapraszamy do obejrzenia: vSphere Web Client Demo [8], VMware vSphere Client for iPad [9], VMware vSphere Training: Migration - vMotion [10].

Czy na wirtualizacji można zaoszczędzić? Okazuje się że tak [11]. O tym też rozmawiamy w tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR. Mówimy również o tym, gdzie nie zawsze warto stosować wirtualizację, a stare dobre "blaszane" serwery sprawdzą się najlepiej.

Kto w odcinku

W tym odcinku swoim zdaniem i doświadczeniem postanowił podzielić się z nami, i wesprzeć nas podczas dyskusji, kolega Witek. Dziękujemy za udział w odcinku i zapraszamy na kolejne :-)

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: