Wolne oprogramowanie, ruch Open Source

Wolne oprogramowanie, ruch Open Source
Ten odcinek rozpoczynamy od Richard Stallman "Free software Song". Odcinek poświęcony jest przede wszystkim ruchowi Open Source - czyli jaki wpływ na dzisiejszy świat ma oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym. Czy wokoło nas jest miejsce na Wolne Oprogramowanie?

Rozpoczynamy od kilku słów uzupełnienia do poprzednich odcinków. Tutaj konkretnie uzupełniamy temat rozszerzenia DNT "do not track", o który mówiliśmy w odcinku #3, Google dodaje obsługę DNT do przeglądarki Chrome [21]. Oraz dodajemy kilka słów odnośnie prędkości łączy internetowych (odcinek #7).

Otwarte licencje

Mówimy o Free Software Foundation [2] oraz postaci Richarda Matthew Stallmana [3] - w kilku słowach co to jest Wolne oprogramowanie, czym różni się od niego oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (Open source [4,5]), oraz jakie mamy najpopularniejsze otwarte licencje, czyli licencja GPL [6], BSD [7] oraz MIT [8]. Mówimy jak powstał Linux [9] i kto to jest Linus Torvalds [10]. Zastanawiamy sie też nad modelami biznesowymi związanymi z oprogramowaniem Open Source.

Przykłady oprogramowania Open Source

Staramy się podać przykłady oprogramowania darmowego i/lub z otwartym kodem źródłowym, oraz pokazać miejsca gdzie możemy się na nie natknąć. Więc na prywatnych komputerach i w biurach mamy min. Libre Office [11], Gimp [12], Firefox [13], Google Chrome [14]. Na serwerach natomiast znajdziemy pomiędzy wieloma innymi takie oprogramowanie jak Apache [15], Debian GNU Linux [16], PHP [17]. W świecie sprzętu mobilnego to przede wszystkim Android [18].

Diabeł tkwi w szczegółach

Mówimy też o problemach z Open Source, które pochodzą najczęściej ze zderzenia filozofii Wolnego Oprogramowania / Open source ze światem wokoło nas. Przypominamy historię polskiej alternatywy dla oprogramowania Płatnik, czyli o programie Janosik [19] i o bitwie jaką stoczył Sergiusz Pawłowicz z ZUS'em i firmą Prokom [20]. Mówimy też o tym, dlaczego tak mało Wolnego Oprogramowania znajdujemy na komputerach w domach/biurach/instytucjach. Wspominamy tez o Androidzie i kłopotach związanych z możliwością modyfikacji tego systemu dla urządzeń mobilnych.

© materiały graficzne / myzyczne pochodzą od: